آلبوم «خطوط بی مکان» منتشر شد

آلبوم «خطوط بی مکان» منتشر شد

آلبوم موسیقی «خطوط بی مکان» از مجموعه آهنگ «گاه» با چیدمانی ۸ قطعه‌ای به عناوین «راه ۱ تا ۵» و «منزلگاه اول , دوم , سوم» منتشر شد .

حمید مرادیان ( سنتور ) , بابک کوهستانی ( ویولون , ویولا ) و نگار بوبان ( عود ) , سه‌گانه‌ی «گاه» را تشکیل می دهند که بعداز دو آلبوم «باغ‌های معلق انگور» و «خلوت بی‌زمان» و در ادامه مسیر و تفکرشان برای آفرینش موسیقی چندین بعدی این سومین اثر را خلق و ارائه کرده‌اند .

در بروشور اثر آمده است که‌این این مجموعه تلاشی ست برای کنار هم نشاندن سه فرهنگ موسیقی آرامی , سِلتی و دستگاهی ایران . گروه ای که خواهید شنید بر مبنای بداهه ای شکل گرفت که بنای آن از ابتدا تلاش برای هم حس شدن و نزدیک شدن سه زیبایی شناسی به هم , بدون تفاوت های ظاهری مو جود بین آن ها بود . موتیف های موسیقایی اولیه که بداهه ها بر پایه آن آغاز شد اکثر وقت ها از گنجینه موسیقیِ هرکدام از سه تمدن یاد شده , گزین شدند و در طی بداهه نوازی های گروهی با خلاقیت هر نوازنده در تعامل با دو تن دیگر در قالبی نو ارائه شدند .

آلبوم «خطوط بی مکان»

آهنگی به قلم محمدرضا درویشی

در بخشی دیگر هم به قلم محمدرضا درویشی , پژوهشگر و موسیقی دان سرشناس کشورمان میخوانیم که : «خطوط بی مکان ; این نامی است که نخبگان و پدیدآورندگان این موسسه بر این موسیقی نهاده‌اند . اینجانب اگر جای آنان بودن می‌گفتم : خطوط بی مکان و بی زمان . حالا مجال آن نیست که وارد مقولات فیزیک شویم . البته وقتی خودشان از مکان سخن می گویند لاجرم بعد زمان به میان میاید . خطوط بی مکان درست است از آن جهت که سه نوازنده در سه بعد متعدد یعنی در سه هستی و سه مکان مختلف مرتبط باهم دست به بداهه‌سرایی می‌زنند . یکی در موسیقی دستگاهی , یکی در آوا آرامی و یکی در موسیقی پتناتونیک ; و جملگی هم‌نوا ; اگرچه «بی‌مکان» با نیز , هم‌آوایی مینمایند و فرازوفرودهای دلنشین دارند . البته زمان را از کدام دید بایستی دید و مکان را؟ زمان در آنگاه متناهی از دیدگاه انسان مبتلا تغییرات می شود و مکان نیز . از نظر بعضی فیزیکدانان سوای بعد مکان , زمان معنی ندارد . در واقع زمان بدون مکان از نظر آن ها صرف حیث است و تئوری . درحال حاضر به‌این این شرکت بازگردیم ; «خطوط بی‌مکان» , مکان به چه معنایی است؟ به معنای اقلیم یا این که به معنای دستان در ساز؟ از هر دو حیث صحت دارد . از حیث اقلیم هر سه نوازنده اقلیم‌های جغرافیای متفاوتی را نشان می دهند و از نظر دستان , هر سه نوازنده از نگاه مکان , دستان‌های متفاوتی را در بداهه‌پردازی خود اختیار می نمایند . این است جوهر و هم رنگی روح آن ها در این بداهه بی‌نظیر . »

این گالری را موسسه‌ی «آوای مهربانی» منتشر کرده است .

شایان ذکر است که آلبوم سه نوازی «خطوط بی مکان» از گروهِ گاه به وسیله آوای مهربانی راهی بازار آهنگ شده و علاقمندان می‌توانند این اثر را در دو نسخه فیزیکی و آنلاین از مراکز معتبر فروش و یا این که سایت های شناخته شده موسیقی به صورت رسمی تنظیم کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

کرونا ویروس جشنواره موسیقی روسیه را به پارکینگ کشاند

چ مرداد 1 , 1399
کرونا ویروس کنسرت های روسیه را به پارکینگ کشاند در روسیه و هم‌زمان با دورانِ شیوعِ کرونا  ویروس , یک جشنواره موسیقی با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی برگزار میشود . در این جشنواره , هنرمندان برنامه خود را روی سنی که در پارکینگ‌های بزرگ تولید شده برگزار مینمایند و تماشاچیان […]