اقدام جالب سالار عقیلی در شرایط قرنطینه

اقدام جالب سالار عقیلی در شرایط قرنطینه
قطعه «همدم» در قالب پویش مشاهنر ضبط شده‌است ; پویشی که بر ملازمت هنرمندان با مردمان در روزهای مشقت بار کرونا و قرنطینه تاکید دارااست .

سالار عقیلی که اجرای بخش‌هایی از این قطعه , از جمله سرود آن را برعهده داشته , به واسطه ماندن در قرنطینه تحمیلی در اقدامی یگانه با بهره‌گیری از ساده‌ترین روش ( ضبط صدا با تلفن همراه ) با «همدم» ملازمت نموده است .

این هنرمند در توضیحاتی درخصوص این اثر و چگونگی تصمیم برای ساخت آن گفته است :
«قطعه یاور یک فعالیت تماما خودجوش و مردمی بود . در‌این زمان وظیفه خویش شم کردیم که درین حالت دشوار که مردمان و فریم درمانی با این بیماری دست و پنجه قابل انعطاف می نمایند , تا حدودی روحیه آن‌ها‌را عوض کنیم . »

یاری و ترغیب مردمان به ماندن در خانه‌ها نکته دیگری است که در صحبت‌های سالار عقیلی برای قبول همیاری با قطعه «همدم» تاکید شده‌است .
وی گفته است : «کرونا بیماری رنج است و فعلا با آن مشغول خوا هیم بود . ولی می دانم که خیلی‌ها از دید مالی در مضیقه می باشند و کارشان به گونه‌ای است که نمی‌توانند راز فعالیت نروند و از نظر درآمد در گیر ایراد می‌باشند , البته بالاخره چاره‌ای نیست و مورد مرگ و معاش هموطنان عزیزمان بین است . »
این هنرمند امیدوار است توانسته باشد با ملازمت و همراهی دیگر هنرمندانی که در ایجاد قطعه «همدم» همیاری داشته‌اند , تأثیری اگر چه کوچک بر مردمان نهاده تا آنان که میتوانند و شرایطش را دارا‌هستند , در خانه‌ها بمانند و آنهایی که شرایطش را ندارند کمتر خارج بروند .

عقیلی بابیان این که «باید همت کنیم به گونه‌ای با وضعیت کنار بیاییم تا این بیماری ( کرونا ) زدوده شود , تجربه همیاری در قطعه همپا عالی و گوناگون تیتر کرده و امیدوار است تحت عنوان یادگار برای مردمان عزیزمان بماند . »

وی در رابطه حضور پرویز پرستویی ( هنرپیشه ) در ساخت این اثر تیتر کرد : حضور پرویز پرستویی تحت عنوان خواننده برایم زمینه جالبی بود ; زیرا صدای نیکی دارااست . احتمالا خیلی‌ها تامل کردند که ایشان فقط دکلمه خوانده , گرچه که یکسری بیتی را نیز با ما خواند . ولی اینجانب شغل های دیگری از ایشان شنیده بودم که من جمله در فیلم‌های خویش خوانندگی کرده بود البته این‌که بخواهد کاری در ژانر آوا سنتی بخواند و دردست مردمان قرار بگیرد , کمتر شنیده بودم .

این خواننده در رابطه استقبال مخاطبانش از اثر و چگونگی کمپانی در پویش مشاهنر گفته است : بعداز نشر این اثر , نظرها و بازخوردهای مضاعف مثبتی از مردمان گرفتم . مخصوصاً که خیلی وقت بود نغمه به آن معنا نخوانده بودم و قطعه آوازی که درین فعالیت با شعر آقای علیرضا بهرامی خواندم , خیلی مورد دقت عزیزان و آن هایی که شغل های من را درین امسال سال‌ها دنبال می نمایند , قرار گرفت . از این بابت خیلی از مردمان متشکرم که ما‌را حمایت کردند . آقای فاضل جمشیدی نقش به‌سزایی در تکوین این قطعه داشت و آغازکننده این فعالیت ایشان بود . در حدود ۲۵ سال است که با فاضل جمشیدی ارتباط از صمیم قلب دارم ; به همین علت به محض آنکه این سفارش را دادند , با جان و دل و سوای هیچ دیده داشتی پذیرفتم . افتخار آمیز خودم دانستم که برای مردمان عزیزم این عمل را انجام بدهم .

عقیلی در پایان با سپاس از نوازندگانی که در اجرای این عمل آن‌ها را ملازمت کردند , توضیح بخشید : از آن‌جا که نمی‌توانستم به خاطر وضعیت به استودیو بروم , بدون چاره شدم در منزل فعالیت را با گوشی ضبط کنم که میکس آن برای بچه‌های صدابردار فعالیت رنج بود .

قطعه «همدم» با صدای سالار عقیلی , پرویز پرستویی و فاضل جمشیدی و دکلمه پرویز پرستویی ( بر طبق شعری از مولانا ) ایجاد شده‌است .
سراینده نوا این اثر علیرضا بهرامی است و تهیه و تنظیم آهنگ را محسن غلامی بر عهده داشته است .

علیرضا احمدی , حسین رودگر و رویا باقرزاده تحت عنوان نوازنده با ملازمت ارکستر زهی دیگر هنرمندانی بوده‌اند که به همراه اسرافیل شبرچی – خوشنویس – در ساخت قطعه یار و همدم همیاری داشته‌اند .

پویش «مشاهنر» با شعار «کماکان در منزل می‌مانیم» هم زمان با ارتقاء شیوع ویروس کرونا در مرزو بوم آغاز شد و در جریان آن عده ای از هنرمندان رشته‌های متفاوت اعلام کردند برای مردمی که حالت قرنطینه خانگی و مشقت احتیاط در قبال شیوع ویروس کرونا را تحمل می‌نمایند , به ایجاد و نشر عام اثر ها هنری‌ میپردازند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

سید عبدالحسین مختاباد ازدغدغه هایش می گوید

ش اردیبهشت 6 , 1399
سید عبدالحسین مختاباد ازدغدغه هایش می گوید سیدعبدالحسین مختاباد ـ آهنگساز و خواننده ـ در روزهای پیشین نشان طلای رقابت‌های ۲۰۲۰ جایزه نوا جهانی را برای اثر «از رودربایسی در حجاب» از گالری «سایه دوست» که در سال ۹۰ نشر داده شده شده‌است , به‌دست آورد . وی اعلام می‌نماید که جایزه خویش را به قاب درمانی مملکت نثار میکند و امیدوار است که هر چه زودتر بتوانیم بدور از این معضل کرونا یکدیگر را در آغوش بگیریم . این هنرمند درپی توضیح می دهد که […]