اهالی موسیقی درطول روز های کرونایی چه می نمایند

اهالی موسیقی درطول روز های کرونایی چه می نمایند
طی هفته‌های اخیر که اکثر اوقات تولیدکنندگان , آهنگسازان و خواننده گان آهنگ کشورمان در سبک‌های متعدد , به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق ضوابط ستاد ملی کرونا کارکشته به برگزاری اجراهای زنده در اماکن همگانی نبودند , بخش اعظم فعالیت‌ها یا این که در قالب اجراهای آنلاین پی دریافت شد و یا این که به ایجاد تک آهنگ‌ها و بعضاً آلبوم‌هایی انجامید که بعضا از آن ها متناسب با اکنون و هوای این روزهای میهن و بعضا هم به دنبال محصول ها معمول هنرمندان بوده‌اند .

گرچه ساخت آلبوم‌های آهنگ چه به صورت فیزیکی و چه به صورت دیجیتالی کماکان در مارکتینگ آهنگ کشورمان با وجود تمام مشکلات و آسیب‌های جانور در‌این حوزه به حیات خویش ادامه میدهد , البته قضیه ساخت تک‌آهنگ از جمله اتفاقاتی است که در ماه‌های اخیر چه بسا قبلی از شیوع ویروس ناخوانده کرونا , رفته‌رفته جایگزین آلبوم‌ها و مجموعه‌هایی شد که به وسیله هنرمندان در بازار آهنگ منتشر میشد .

ظرفیتی که دیگر تبدیل به جریان مهم معرفی اثرها نو هم محلی آهنگ در بخش‌های گوناگون شده و می رود که تحت عنوان اصلی‌ترین شریان ایجاد , بازاریابی و فروش تولیدها موسیقایی در بازار جهانی معرفی شود . چارچوبی که نظام اقتصادی آوا کشور ایران هم از این قاعده استثنا ندارد و ساخت روزافزون تک آهنگ و میزان مجوزهای اعطا شده محل کار آوا وزارت فرهنگ وتمدن و ارشادوراهنمایی اسلامی در این باره نشان‌گر شانس و استقبالی است که یک طرف آن تولیدکننده و هنرمند و طرف دیگر شنوندگان آهنگ بوده و مایلند از این پس به جای زحمت و تمرکز روی ساخت گالری , آثارشان را به صورت تک آهنگ منتشر کرده و مخاطبان را در مواجهه جدیدی با تولیدها موسیقایی قرار دهند .

گزارش پیش رو نگاهی مختصر به بعضا تک آهنگ‌هایی است که طی روزهای قبل با جواز محل کار آهنگ وزارت فرهنگ وتمدن و ارشادوراهنمایی اسلامی بوسیله خوا‌نندگان و آهنگسازان عرصه‌های متفاوت در فضای مجازی به مخاطبان عرضه شده‌است .

هوشنگ کامکار آهنگساز , نوازنده و قیم مجموعه «کامکارها» جدیدا تک آهنگ «مشتاق» را با صدای امیر ناصر رنجبر و مطابقت صبا کامکار در اختیار مخاطبان قرار داده است . از این هنرمند پیش خیس هم اثراتی در قالب تک آهنگ به تکثیر رسیده که از بین آن ها می‌توان به «خطابه شرقی» , «نه به جنگ» , «داستانی خیر تازه» اشاره نمود .

او در رابطه نشر این قطعه متن است : قطعه «مشتاق گل» در اوایل دی‌ماه سال قبل به اتمام رسید و ضبط شد و اکنون روز جاری آن را نثار می کنم به پهلوان مردان و شیرزنان شیدا گلزار انسانیت که جان خویش را در رویکرد بهبود و حفظِ معاش هم‌وطنان خویش بی‌پروا و فارغ از واهمه فدا میکنند . در‌این چندین ماه که در قرنطینه بودم دو عمل دیگر نوشتم که هنوز نتوانستم ضبط‌شان کنم . اینجانب هم در منزل می مانم تا دیگرافراد تندرست باشند و در شرایطی که شد اثر ها بیشتری بنویسم .

در‌این قطعه ارسلان کامکار نوازنده ویولون و ویولون آلتو , علی جعفری پویان نوازنده ویولن , نگار نوراد نوازنده ویولن سل , سیاوش کامکار نوازنده سنتور , نیریز کامکار نوازنده تار , امیر ناصر رنجبرنوازنده کمانچه و آرین رضایی نوازنده دف تیم اجرایی را تشکیل میدهند .

آهنگ «نگاه» با صدا و موزیک زنده‌یاد اسحاق انور هم از جمله اثر ها پرمخاطبی بود که روز اولیه اردیبهشت ماه به طور همزمان با ولادت این خواننده دانا منتشر شد . این اثر با آوا امیر بهزاد و تهیه‌کنندگی نوید نیکبخت به تراز تکثیر رسیده است .

در ایجاد آهنگ نگاه , «باربد بیات» وظیفه رهبری ارکستر را بر عهده داشته و ارکستر متروپلیتن آنالیز در ایجاد این اثر نواخته است . آهنگ نگاه از گروه اثرها زنده‌یاد اسحاق انور است که در واپسین ماه‌های حیاتش ساخت آنان انجام شد ولی چرخ زمان به‌این هنرمند باتجربه و بی‌حاشیه امان کامل شدن آثارش را نداد . حال قرار است اثرها میراث با صدای اسحاق انور به زودی در قالب یک گالری منتشر شود که امیر بهزاد به همراه اعضای گروهش در اکنون کامل شدن این اثر ها است .

زنده‌یاد اسحاق انور بعداز سالیان همیاری با هنرمندان مطرحی مانند همایون شجریان , محمد اصفهانی , عبدالحسین مختاباد , رضا صادقی , مجید اخشابی و کارن همایونفر و… روز ششم تیرماه سال ۱۳۹۸ در سن ۴۷ سالگی دار فانی را وداع اعلام کرد .

پویا سرایی نوازنده و آهنگساز آوا اهل ایران که در ماه‌های قبلی فصل تازه‌ای از فعالیت‌های خویش را در حوزه‌های ایجاد و نشر جهانی آثارش آغاز کرده , طی روزهای اخیر ضمن ایجاد تعدادی اثر موسیقایی در مارکت در بین المللی قطعه بی سخن «pray» را منتشر کرد .

«فانتزی آوا برای ارکستر سمفونیک» , «بهار» , «بهارغم انگیز» , «افسانه عاشق» , «لیلا خانم» , «دخترک ژولیده» , «چهار مضراب اصفهان» و قطعه «امید» از اثر ها اخیر پویا سرایی می باشند که در مارکت در میان المللی پخش شده شده‌است . ضمن این که بعضا از این اثر ها به وسیله نشر دهنده آلمانی «روبامیوزیک ( ایست میوزیک تی پی ام ) » در سایت‌های فی مابین المللی فروش و انتشار آوا قرار گرفته است .

احسان بیرقدار از نوازندگان و آهنگسازان فعال آهنگ کشورمان هم در شروع نشر گالری غیروابسته خویش قطعه «غمگین می‌خواند» را با نثار به شخصیت «حمید هامون» با بازی مرحوم خسرو حوصله در فیلم «هامون» داریوس مهرجویی منتشر کرد .

او در رابطه این قطعه که علی جعفری پویان در آن تحت عنوان نوازنده ویولن و ویولا , محمد رحیمی تهیه و تنظیم کننده , پشتیبان حقیقی و واقعی ضبط و مسترینگ , سوگل ضامنی گرافیست , مشخص هاشمی نسب عکاس ونیما برنا تحت عنوان چاپ کننده حضور داشته‌اند , توضیح داده است : «این قطعه آوا که ادای فقاهتی است به حمید هامون ها»

محمدرضا چراغعلی آهنگساز , خواننده , استاد و پژوهشگر شناخته شده آوا پاپ کشور‌ایران هم طی روزهای قبل قطعه «صد سال تنهایی» برگرفته از کتاب داستان صد سال تنهایی گابریل گارسیا مارکز را منتشر کرد .

در‌این قطعه که بوسیله مؤسسه «طنین آوا باربد» نشر داده شده , سجاد عزیزی آهسته موزیک سرا , محمدرضا چراغعلی آهنگساز , خواننده و تهیه و تنظیم کننده مجموعه اجرایی را تشکیل میدهند .

محسن شریفیان نوازنده نی کیسه , خواننده و قیم تیم آهنگ «لیان بوشهر» که در هفته‌های قبلی با حاشیه‌های زیادی در حوزه برگزاری کنسرت آنلاین خویش در ساختمان بلند تولد مواجه بود , اخیرا قطعه «لی لو» را منتشر نموده است .

در‌این قطعه که اثری مشترک از محسن شریفیان و بهنام شهرکی است , محسن شریفیان و حسن نجف خواننده , منوچهر بایندوری موزیک سرا , محسن شریفیان نوازنده نی کیسه , حبیب مفتاح نوازنده پرکاشن , فیروز ویسانلو نوازنده گیتار , بهنام شهرکی میکس و مستر , رضا معرضی طراح , راحله بدیعی نیز خوان تیم اجرایی اثر میباشند .

حامد همایون از خوانند‌گان شناخته شده آوا پاپ کشورمان که در ماه‌های اخیر عمل کمتری در حوزه پخش آثارش داشته اخیرا قطعه انرژی بخش و عاشقانه «ای عشق» را با حمایت شرکت «ترانه شرقی» به رئیس محسن رجب پور منتشر کرد . این در حالی است که «نارفیق» , «البرز» , «خلسه» , «پرسه» از جمله تک آهنگ‌هایی بودند که بوسیله این خواننده در فضای مجازی عرضه شد .

درین قطعه امیر پیرنهان آهنگ سرا , حامد همایون خواننده , آرزو ساربانی و مشخص ادیم تهیه کننده , محمد فلاحی میکس و مستر , رضا نورانی عکاس , مجید رضایی طراح تیم اجرایی را تشکیل میدهند .

حمید هیراد دیگر خواننده آهنگ پاپ که طی سال‌های اخیر با حاشیه‌های ریز و درشتی رو به رو بوده و در برنامه سال تحویه شبکه پنج سیما از ابتلای خویش به سرطان خون پرده برداشت , در‌این ایام تازه‌ترین قطعه خویش با اسم «ساقی» را منتشر کرد .

در‌این تک آهنگ حمید هیراد آهنگ سرا , آهنگساز و خواننده , مهرشاد خنج تهیه کننده , امیررضا رعیتی عکاس , سعید حقیقت طراح و مؤسسه «اوازی نو» نشر دهنده تیم اجرایی را تشکیل می دهند .

«گفتم بمان» , «آهو» , «ای وای» , «دهه شصت» , «دیر کردی» , «کدئین» از جمله اثراتی است که اخیراً به وسیله حمید هیراد در فضای مجازی نشر داده شده شده‌است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

امیر شهابی آلبوم« تحلیل شخصی » را منتشر کرد

د اردیبهشت 8 , 1399
امیر شهابی آلبوم« تحلیل شخصی » را منتشر کرد امیر شهابی استاد دانشکده , نوازنده و آهنگساز آهنگ در تازه‌ترین عمل موسیقایی خویش گالری «تحلیل شخصی» را در قالب ۱۱ قطعه بی‌کلام تک نوازی پیانو منتشر کرد . اکثر قطعات این پروژه هم بر پایه ی قطعات ملایم در هم اکنون و هوایی آرامش‌بخش می باشند . «اندیشه پدری» , «مرور» , «آمیخته» , «دست باز» , «آینه ها» , «تراکنش» , «احتمال» , «دو دقیقه» , «اسرار» , «مرز» , «عبور» قطعاتی می‌باشند که درین گالری گنجانده شده‌است . او در رابطه این گالری توضیح داده است : «آلبوم نظارت فردی همانطور که از نامش پیداشت نگاه اینجانب به آوا است که همه قطعات آن با پیانو […]