اهالی موسیقی در طول روز های کرونایی چه می نمایند

اهالی موسیقی در طول روز های کرونایی چه می نمایند
طی هفته‌های اخیر که اکثر اوقات تولیدکنندگان , آهنگسازان و خوانند‌گان آوا کشورمان در سبک‌های گوناگون , به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق مقررات ستاد ملی کرونا قدرتمند به برگزاری اجراهای زنده در اماکن همگانی نبودند , اکثر فعالیت‌ها یا این که در قالب اجراهای آنلاین پی دریافت شد و یا این که به ایجاد تک آهنگ‌ها و بعضاً آلبوم‌هایی انجامید که بعضا از آن ها متناسب با هم اکنون و هوای این روزهای مرز و بوم و بعضا هم درپی تولیدها معمول هنرمندان بوده‌اند .

گرچه ایجاد آلبوم‌های آهنگ چه به صورت فیزیکی و چه به صورت دیجیتالی کماکان در مارکتینگ آوا کشورمان با وجود تمام مشکلات و آسیب‌های جانور درین حوزه به حیات خویش ادامه می دهد , البته قضیه ایجاد تک‌آهنگ از جمله اتفاقاتی است که در ماه‌های اخیر چه بسا قبلی از شیوع ویروس ناخوانده کرونا , رفته‌رفته جایگزین آلبوم‌ها و مجموعه‌هایی شد که بوسیله هنرمندان در بازار آوا منتشر می شد .

ظرفیتی که دیگر تبدیل به جریان اساسی معرفی اثر ها تازه اهل یک محل آهنگ در بخش‌های گوناگون شده و می رود که تحت عنوان اصلی‌ترین شریان ساخت , بازاریابی و فروش تولیدات موسیقایی در بازار جهانی معرفی شود . چارچوبی که نظام اقتصادی آوا کشور‌ایران هم از این قاعده جدا نیست و ساخت روزافزون تک آهنگ و میزان مجوزهای اعطا شده دفتر کار آوا وزارت تمدن و موعظه اسلامی در این مورد نشان‌گر بخت و استقبالی است که یک طرف آن تولیدکننده و هنرمند و طرف دیگر شنوندگان آهنگ بوده و مایلند از این پس به جای زحمت و تمرکز روی ایجاد گالری , آثارشان را به صورت تک آهنگ منتشر کرده و مخاطبان را در مواجهه جدیدی با محصول ها موسیقایی قرار دهند .

گزارش پیش رو نگاهی مختصر به بعضی تک آهنگ‌هایی است که طی روزهای قبل با جواز دفتر کار آهنگ وزارت تمدن و راهنمایی اسلامی بوسیله خوانند‌گان و آهنگسازان عرصه‌های متعدد در فضای مجازی به مخاطبان عرضه شده‌است .

هوشنگ کامکار آهنگساز , نوازنده و قیم مجموعه «کامکارها» جدیدا تک آهنگ «مشتاق» را با صدای امیر ناصر رنجبر و همخوانی صبا کامکار در اختیار مخاطبان قرار داده است . از این هنرمند پیش خیس هم اثراتی در قالب تک آهنگ به نشر رسیده که از فی مابین آن ها می‌توان به «خطابه شرقی» , «نه به جنگ» , «داستانی خیر تازه» اشاره نمود .

او در رابطه تکثیر این قطعه متن است : قطعه «مشتاق گل» در اوایل دی‌ماه سال قبلی به اتمام رسید و ضبط شد و اکنون روز جاری آن را نثار می کنم به پهلوان مردان و شیرزنان شیفته گلزار انسانیت که جان خویش را در خط مش بهبود و حفظِ معاش هم‌وطنان خویش بی‌پروا و فارغ از واهمه فدا می نمایند . در‌این چندین ماه که در قرنطینه بودم دو عمل دیگر نوشتم که هنوز نتوانستم ضبط‌شان کنم . اینجانب هم در منزل میمانم تا سایر افراد سالم باشند و در صورتی شد اثرها بیشتری بنویسم .

در‌این قطعه ارسلان کامکار نوازنده ویولون و ویولون آلتو , علی جعفری پویان نوازنده ویولن , نگار نوراد نوازنده ویولن سل , سیاوش کامکار نوازنده سنتور , نیریز کامکار نوازنده تار , امیر ناصر رنجبرنوازنده کمانچه و آرین رضایی نوازنده دف تیم اجرایی را تشکیل میدهند .

آهنگ «نگاه» با صدا و آوا زنده‌یاد اسحاق انور هم از جمله اثر ها پرمخاطبی بود که روز نخستین اردیبهشت ماه هم‌زمان با میلاد این خواننده فقیه منتشر شد . این اثر با آوا امیر بهزاد و تهیه‌کنندگی نوید نیکبخت به سطح تکثیر رسیده است .

در ایجاد آهنگ نگاه , «باربد بیات» وظیفه رهبری ارکستر را بر عهده داشته و ارکستر متروپلیتن ارزیابی در ایجاد این اثر نواخته است . آهنگ نگاه از گروه اثر ها زنده‌یاد اسحاق انور است که در واپسین ماه‌های حیاتش ساخت آن ها انجام شد ولی چرخ دوران بدین هنرمند باتجربه و بی‌حاشیه امان کامل شدن آثارش را نداد . حال قرار است اثرها ارثیه با صدای اسحاق انور به زودی در قالب یک گالری منتشر شود که امیر بهزاد به همراه اعضای گروهش در درحال حاضر کامل شدن این اثر ها است .

زنده‌یاد اسحاق انور بعد از سال ها همیاری با هنرمندان مطرحی مانند همایون شجریان , محمد اصفهانی , عبدالحسین مختاباد , رضا صادقی , مجید اخشابی و کارن همایونفر و… روز ششم تیرماه سال ۱۳۹۸ در سن ۴۷ سالگی دار فانی را وداع اذعان کرد .

پویا سرایی نوازنده و آهنگساز آوا اهل ایران که در ماه‌های پیشین فصل تازه‌ای از فعالیت‌های خویش را در حوزه‌های ساخت و تکثیر جهانی آثارش آغاز کرده , طی روزهای اخیر ضمن ساخت یک سری اثر موسیقایی در مارکت فی مابین المللی قطعه بی سخن «pray» را منتشر کرد .

«فانتزی آهنگ برای ارکستر سمفونیک» , «بهار» , «بهارغم انگیز» , «افسانه عاشق» , «لیلا خانم» , «دخترک ژولیده» , «چهار مضراب اصفهان» و قطعه «امید» از اثرها اخیر پویا سرایی می باشند که در مارکت در بین المللی نشر داده شده شده‌است . ضمن این‌که بعضی از این اثرها بوسیله منتشر کننده آلمانی «روبامیوزیک ( ایست میوزیک تی پی ام ) » در سایت‌های میان المللی فروش و تکثیر آهنگ قرار گرفته است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

متیو سلیگمن در اثر کرونا در گذشت

چ اردیبهشت 24 , 1399
متیو سلیگمن در اثر کرونا در گذشت متیو سلیگمن نوازنده بیس که برای دیوید بویی خواننده دارای اسم و رسم و دانا بریتانیایی نواخته بود , در ۶۴ سالگی به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان ناکامی . او که بعداز مثبت شدن فیض آزمایش کرونا در بیمارستانی در لندن بستری بود , ۲ هفته پایان را به کما رفت و در غایت در گیر خون ریزی شدید و سکته مغزی شد . دوست او توماس دالبی که خویش آهنگساز […]