جواز کنسرت های انلاین را چه کسی صادر میکند؟

جواز کنسرت های انلاین را چه کسی صادر میکند؟
محمد اله کمک فومنی مدیرکل دفتر کار آوا وزارت فرهنگ وتمدن و موعظه اسلامی در جواب به پرسش شیوه برپایی اجراهای زنده آوا در صفحه ها مجازی که طی این روز ها یادگرفتن بیشتری پیدا نموده است , توضیح بخشید : ما پس از تجربه شیوع ویروس کرونا , از سمت هنرمندان با اظهار رغبت متعددی مواجه شدیم که دوست داشتند با اجرا و ارائه اثرها هنری به‌صورت اینترنتی در کنار مردمان باشند و با اخلاق و رفتار اثرها هنری در حوزه‌هایی زیرا آوا و آهنگ در ارتقای حالت روحی و دوام پویش «در منزل بمانیم» کمک‌هایی را انجام دهند .

او خاطر نشان نمود : یک کدام از پروژه‌هایی که از به عبارتی ابتدا به نوعی آغازگر این جریان هنری بود , برگزاری کنسرت‌های مجازی در قالب پروژه «نوروزخانه» ساختمان بلند ولادت , از طرف ارگانهای متعلق به شهرداری تهران بود که در‌این حوزه محل کار آهنگ وزارت فرهنگ و تمدن و موعظه اسلامی تنها نسبت به محتوای شعر و قطعات در لحاظ گرفته برای برگزاری کنسرت‌ها اعمال حیث کرده و برای این اثر ها جواز صادر میکرد .

اله‌یاری خاطر نشان کرد : ولی آنچه در قالب جواز از سمت ما صادر میشد جواز «اجرای در فضای مجازی» فقدان . چرا‌که برگزارکنندگان کنسرت‌های آنلاین و آفلاین , می بایست مجوزهای این حوزه را از «سازمان تهیه ضوابط صوت و تصویرفراگیر در فضای مجازی» از نهاد های متعلق به اداره صدا و سیما اخذ نمایند . پس دراین مورد دفتر کار آهنگ وزارت پند نقشی نداشته و ندارد .

مدیرکل محل کار آهنگ وزارت فرهنگ وتمدن و ارشادوراهنمایی اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خویش تأکید کرد : این مجوزهای صادر شده هم صرفا دربرگیرنده عرضه در شبکه‌های پیام رسان و سامانه‌های مجازی دارنده مجوزی میشود که در درون میهن عمل دارا‌هستند و به هیچ عنوان مشمول شبکه‌های فرنگی پیام رسان نیست . این مجوزها همان‌گونه که توضیح دادم برای پخش سراسری از «وی‌اودی» هایی است که طبق مقررات کشور‌ایران و اداره تهیه و تنظیم قانون ها صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی جواز عمل دارا هستند .

او خاطر نشان کرد : در‌صورتی‌که بعضی از دوستان عزیز هنرمند رغبت داشته باشند که ماجرای کنسرت‌های مجازی را در صفحه ها فردی خویش ادمه دهند , طبیعتاً با منع صادر شدن جواز همراه خواهد بود . اینجانب مجدداً تاکید می کنم که محل کار آهنگ وزارت تمدن و پند اسلامی در حوزه محتوا , شعر و آهنگ آن نیز با اعتنا به حامل‌های پخش مجاز اینترنتی , نسبت به صادر شدن جواز مبادرت می نماید و نقش دیگری درین چارچوب ندارد .

اله‌یاری تصریح کرد : بعضی از هنرمندان احتمالا بخواهند در شبکه‌های پیام‌رسانی که تحت گروه «ساترا» نیست برای برگزاری کنسرت آنلاین یا این که آفلاین مبادرت نمایند که مسئولیت این مبادرت متوجه خویش هنرمندان است . چون دراین باره بایستی حتماً مجوزهای حتمی از سمت مراجع ذی‌صلاح صادر شود و خوبتر است کلیه هنرمندان عزیزی که رغبت دارا‌هستند در فضای مجازی کنسرت آنلاین و یا این که چه بسا آفلاین برگزار نمایند , نسبت به ماجرای صادر شدن مجوزهای برگزاری کنسرت در فضای مجازی ( که ارتباطی به صادر شدن جواز در حوزه شعر و آوا از سمت راهنمایی ندارد ) , درایت بیشتری کسب کرده و آن‌گاه برای برپایی اجرای زنده مبادرت نمایند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

«قاتل» رضا صادقی منتشر شد

چ اردیبهشت 24 , 1399
«قاتل» رضا صادقی منتشر شد «قاتل» تیتر نو ترین تک آهنگ رضا صادقی خواننده آهنگ پاپ کشورمان است که با تهیه و تنظیم بهروز صفاریان پیش روی مخاطبان قرار گرفت . در‌این قطعه که به وسیله موسسه «آراد» پخش شده , رضا صادقی نوا سرا , آهنگساز و خواننده , بهروز صفاریان آهنگساز و میکس و مستر , عادل روحنواز نوازنده گیتار الکتریک , ایمان حیدری عکاس و طراح مجموعه اجرایی را تشکیل می دهند . در آوا این اثر آمده است : […]