حسام ناصری از قطعه موسیقی جدید خود می گوید

حسام ناصری از قطعه موسیقی جدید خود می گوید

آلبوم «با من بخوان» با صدای «علیرضا قربانی» و موسیقی حسام ناصری روز بیست و یکم مرداد منتشر میگردد .  این گالری شامل تک‌آهنگ‌های پروژه با من بخوان که قبلاً منتشر شده بودند و پنج آهنگ تازه است . همچنین قرار است ساعت بیست روز یکشنبه نوزدهم مرداد ترانه ویدیوی «دلم گرفته» از کانال یوتیوب علیرضا قربانی منتشر شود . این کلیپ روی یکی از آهنگ‌های تازه آلبوم با من بخوان با کارگردانی «سینا پاکدل» و بازیگری «لیلا زارع» منتشر شود . در آستانه انتشار این آلبوم , حسام ناصری که آهنگساز و تنظیم‌کننده آثار پروژه با من بخوان بوده است در رابطه جزئیات این آلبوم و به خصوص آهنگ‌های جدیدش در مصاحبه‌ای توضیحاتی را ارائه کرد .

*از برنامه انتشار آلبوم «با من بخوان» برای ما بگو که از چه زمان شکل گرفت و آخری شدن آلبوم چقدر زمان برد؟

پروژه با من بخوان از بهمن 1397 استارت شد و از همان زمان تولید تعدادی تک‌آهنگ را آغاز کردیم . از همان ابتدا سازه بر این بود که رفته رفته آلبوم این پروژه نیز در طول کنسرت‌ها تکمیل شود . این قضیه عوارض فنی داشت . یکی آنان این بود که بعضی کارهایی مثل ساز و آوازها که زمانی اجرای صحنه‌ای می گردند و نیاز به هماهنگی بیشتری دارا‌هستند طبیعتاً در اجراهای گوناگون انسجام بیشتری پیدا خواهند کرد . در‌این پروژه درپی ایده‌های متعدد و تازه بودیم و نمی‌خواستیم اتفاقات روتین گذشته را تکرار کنیم . این مورد نیازمند زمان برای پباده سازی ایده‌های نو بود و فرصتی که در زمان تور کنسرت‌ها داشتیم چنین قوانینی را برای ما فراهم می کرد . به همین منظور در آلبوم در حال حاضر قطعاتی وجود دارد که در کنسرت‌ها شنیده نشدند یا این که قرار بود در اجراهای نهایی سال قبلی شنیده شوند که کنسرت‌ها کنسل شدند . فضای کلی گالری شامل دو جور کار خواهد بود . این آلبوم بنا بود اسفند 98 منتشر شود و تقریباً در آن زمان فراهم بود البته به دلیل موقعیت کشور در پی شیوع ویروس «کرونا» نشر آلبوم با من بخوان را به تعویق انداختیم و به این ماه موکول شد .

*چرا کلاً تصمیم به انتشار آلبوم گرفتید؟ خصوصا در شرایط بحرانی کنونی بازار موسیقی؟

خیلی قبل‌تر و در ماه اسفند تمایل به انتشار این گالری داشتیم و می‌خواستیم مال آخری پروژه را در قالب یک گالری به مخاطبان ارائه نماییم . معمولاً در همه جای دنیا یک پروژه در قالب آلبوم به صورت رسمی ثبت می‌گردد .

* با انتشار آلبوم با من بخوان پرونده این پروژه بسته خواهد شد؟

هنگامی که قرار بود این آلبوم در اسفند قرار بود منتشر شود به معنای بسته شدن پرونده این پروژه نبود . زیرا هنوز تقاضاهای خیلی خیلی زیادی از داخل ایران داشتیم و اجراهای زیادی ناتمام ماند . کنسرت‌های ما خصوصاً در تهران از دی‌ماه به عارضه ها گوناگون کنسل شدند و تور فرنگی با اینجانب بخوان را داشتیم که برنامه‌ریزی آن‌ها برای ماه اردیبهشت ماه انجام یافته بود . ولی به دلیل شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌هایی که در سراسر جهان ذکر شد , طبیعتاً برنامه‌های ما نیز کنسل شد . در شرایطی‌که این زمان در آتی تولید شود که بتوانیم ادامه کنسرت‌ها را داشته باشیم طبیعتاً حق تقدم ما این است که بتوانیم تقاضاهای ناتمام را جواب دهیم . در‌حالتی که نیز خیر که می توانیم این عهد و پیمان را به مخاطبان بدهیم که استارت عمل مجدد با اتفاقات تازه همراه خواهد بود .

حسام ناصری

* در رابطه جزئیات قطعات نو این پروژه برای ما بگو اقای حسام ناصری و این که برای ساخت این آثار تازه که قرار بود در گالری باشد چه اِلِمان هایی را مدنظر داشتید؟

قطعات نو این گالری کارهایی می‌باشند که با محوریت دو سبک کلی پیش می روند . یک کدام از آن ها کانسپت اول پروژه با اینجانب بخوان بود که استعمال از آوا زمینه‌ای الکترونیک برای سرود اهل ایران بود که نمونه‌های آن را در کارهایی مثل «نیست شو» یا «روزگار غریب» پیاده‌سازی کردیم . بعداً به این نتیجه رسیدیم که برای کنسرت‌‌ها نیاز بدین داریم که آن سبک دائمی آقای قربانی که آهنگ اهل ایران در قالب تنظیم‌های ارکسترال بود را هم دنبال کنیم . منظورم از ارکسترال صرفاً آهنگ با ملازمت ارکستر سمفونیک نیست و ارکستر مجلسی کوچکتر را نیز احتمالا بتوان در آن طبقه‌بندی قرار اعطا کرد . همت کردیم قطعاتی در آن فضای تنظیمی داشته باشیم و به همین علت می توانم آلبوم با من بخوان را به دو نوع تقسیم کنم . یکی آنهایی که با محوریت همراهی آوا الکترونیک و سرود می‌باشند و می بایست تأکید کنم که آهنگ الکترونیک معنی گسترده‌ای دارااست و ما صرفا شاخه ای از آن را تجربه میکنیم . به همین دلیل شاید بتوان آن قطعات را آهنگ تجربی نام‌گذاری کرد . بخش دوم نیز کارهایی می‌باشند که ماهیت ارکسترال دارا هستند و منتهی با سلیقه تنظیمی من همراه شده است . معمولاً کارهایی که در آن ژانر کار می‌کنم شاید یک منطق واحد را دنبال کنند .

*یکی از نکات پروژه با من بخوان تعامل با مخاطب بود و این که آهنگ های آن در طول برگزاری کنسرت ها منتشر می شدند . نظرات و بازخوردهای مخاطبان از کارهای قبلی در تولید آثار جدید برای تو نقش داشت؟ و اینکه اگر در این چند ماه کنسرتی برگزار می شد قابلیت داشت که قطعات تازه با من بخوان به شکل دیگری ایجاد شوند؟

ما در حین یکسال پیشین قطعاتی که با فواصل متفاوت منتشر کردیم کلیه مورد توجه مخاطبان قرار گرفت . این خیلی برای ما سبب ساز نشاط و شادی بود و قطعاً برای هر هنرمندی این موفقیت بزرگی به حساب میآید و بازخوردهای نیکی گرفتیم . نواقصی نیز بود که تلاش کردیم در زمان بازه پروژه آنان را برطرف کنیم . ایده‌های در طول کنسرت‌ها برای ما شکل گرفت که سعی کردیم در گالری از آن‌ها استفاده کنیم .

* از اغلب قطعات با من بخوان که به صورت سینگل منتشر شد استقبال عمومی خوبی به کار آمد . فکر می کنی قطعات جدید هم بتوانند در آن مرحله شنیده شوند؟

دوست داشتیم کاری منتشر کنیم که در عین مراقبت وجاهت هنری در کنار نام علیرضا قربانی و حسام ناصری مورد استقبال مخاطبان هم قرار بگیرد . درین آلبوم چند قطعه داریم که من خودم شخصاً آنان را خیلی دوست دارم . به دلیل این‌که وابستگی خاطر فردی نسبت به آن ها دارم و احساس می‌کنم شاید بتوانند بازخوردهای نیکی داشته باشند . هر چند که هیچ چیز در بازار آهنگ قابل پیش‌بینی نیست . ما عملکرد کردیم به عبارتی منطقی را که برای اثرها قبل در حیث گرفتیم در شغل های تازه نیز جریان داشته باشد . مهمترین موضوع این است که قطعات جدید آلبوم با من بخوان حرف امروز جامعه است . قطعه‌ای به اسم «باغ اهورایی» با شعر معلم «حسین منزوی» داریم یا کاری به اسم «دلم گرفته» داریم که محوریت صحبت آنها شرایط روزی است که امروز همه ما درگیر آن‌ها هستیم . در حال حاضر تبدیل به موزیک‌ویدیو شده‌اند و ویدیوی آنان هم منتشر خواهند شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

موسیقی ایران و اتریش برای تقدیر از کادر درمان منتشر شد

چ مرداد 22 , 1399
رویداد موسیقی ایران و اتریش برای تقدیر از کادر درمان منتشر شد ویژه برنامه «رویداد موسیقایی ایران و اتریش» جمعه هفدهم مرداد به میزبانی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران در قالب یک کنسرت آنلاین در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار شد . در اولِ این برنامه که با حضور […]