رای پرونده شجریان تا چند هفته دیگر اعلام می شود

رای پرونده شجریان تا چند هفته دیگر اعلام می شود
محمدحسین آقاسی روز دو‌شنبه با اشاره به گلایه شجریان از صدا و سیما ادامه داد : تیرماه سال ۸۸ به دلیل پخش فارغ از رضایت اثر ها موکلم در صدا و سیما , شکایتی را فیلم مستند به ماده ۲۳ ضابطه حمایت از دستمزد مولفان , مصنفان و هنرمندان از این اداره در دادسرای کارمندان دولت مطرح کردم چون در‌این ماده رسمی صراحتاً آمده که درصورتی که اثرها شخصی را فارغ از اذن تکثیر , پخش یا این که انتشار دهند , مجازاتش ۶ ماه تا دو سال حبس است .

او اظهار داشت : بعداز مقطع کوتاهی از طرح گلایه , بازپرس وقت شعبه دوم دادسرای کارمندان دولت , با این دلیل که صدا و سیما در پخش اثرها موکلم , سوء نیتی نداشته گلایه را رد کرد , در آن زمان نماینده دادستان یا این که دادیار اظهارنظر , با قرار صادر شده موافقت نکرد و استدلال عدم موافقت دادیار اظهارنظر این بود که مدیران صدا و سیما اطلاع داشتند که اثر ها نشر داده شده وابسته به شجریان است و آنرا فارغ از اذن پخش کردند و نبود سوء نیت , دلیل صدق نیست و پرونده را برای رسیدگی بیشتر به شعبه بازجویی ارسال کرد .

آقاسی اعلام‌کرد : در‌این زمان , بازپرس شعبه دوم دادسرای پرسنل دولت تغییر‌و تحول کرد و بازپرس تازه به اسم قاضی فضل‌علی رسیدگی فراوان دقیقی انجام بخشید و در خلال این بازه هر عاملی که ضروری بود ارائه و اعلام کردیم از جمله این‌که وزارت فرهنگ وتمدن و راهنمایی اسلامی تایید کرد «آثار پخش شده» و «شرکت دل آواز» وابسته به شجریان است . بعداز دو سال , بازپرس شعبه دوم دادسرای کارمندان دولت , یک قرار ۲۴ ورقه ای صادر و در ۲۲ ورقه با برشمردن تمام جریان پرونده , نهایتاً تیتر کرد که پخش اثرها تا سال ۸۳ , مشمول مرور زمان شده و صدا و سیما از سال ۸۳ تا ۸۸ هم سوء نیت نداشته است و صدا و سیما را از اتهام انتسابی مبرا کرد .

نماینده قانونی مدافع شجریان خاطر نشان کرد : به قرار صادره , اعتراض کردیم و رسیدگی به اعتراض ما 1سال زمان برد و خرداد ماه سال ۹۱ عاقبت شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کارمندان دولت که قاضی مضاعف نیکی داشت , مارا جهت دریافت توضیح در باب اعتراض به قرار احضار کرد . نهایتاً خرداد ماه سال ۹۱ دادگاه قرار صادره را نقض کرد و صریحاً نوشت با دقت به این که صدا و سیما باخبر بوده که اضطراری است برای تکثیر از صاحب و مالک اثر رضایت بگیرد , دلالت بر سوء نیت دارااست . در فیض پرونده به دادسرا بازگشت و شعبه بازجویی , متهمان را احضار و تفهیم اتهام کرد و نهایتاً ۶ سال آن‌گاه یعنی در اردیبهشت ماه سال قبل ( سال ۹۷ ) , پرونده برای رسیدگی , مجدد به شعبه ۱۰۶۰ که قاضی آن عوض شده نموده است , ارسال شد و دادگاه ۱۱ شهریور سال ۹۷ به پرونده رسیدگی کرد .

آقاسی خاطر نشان نمود : با اعتنا به این که موکل به دلیل بیماری قابلیت و امکان حضور در دادگاه را نداشت , اینجانب تحت عنوان نماینده قانونی پرونده در گردهمایی حضور یافتم و از صدا و سیما هم نماینده قانونی , نائب رئیس ذی‌ربط و یکی مدیران آن در گرد هم آیی حضور یافتند و تعبیر قضایی , ذوق و نحوه فکر قاضی این بود که صدا و سیما فعالیت بدی نکرده و احتمال دارد پخش اثرها به نفع موکل نیز بوده است و هیچکدام از عوارض ما مورد دقت دادگاه قرار نگرفت و نهایتاً یک روز آنگاه یعنی ۱۲ شهریور ) , شعبه دادگاه حکم خویش بر طبق رد گلایه را صادر و اظهار‌کرد پخش اثرها موکل در صدا و سیما , موجب آوازه او شده و به ضرر و زیان وی نبوده است .

این نماینده دادگستری اعلام‌کرد : با دقت به این که رأی صادره خلاف آشکار قانون ها است , بدین حکم اعتراض کردیم که برای رسیدگی در سطح تجدیدنظر به شعبه ۶۸ دادگاه تجدیدنظر به سر گروهی قاضی مسعودی جایگاه ارسال شد .

او با اشاره به تشکیل گرد هم آیی رسیدگی در تراز تجدیدنظر در مورخ دوم شهریور ۹۸ اذعان کرد : در گرد هم آیی رسیدگی , مدیران صداوسیما مدعا شدند که اثرها موکل بوسیله پیمانکاران صداوسیما منتشر شده شده‌است که‌این توجیه مقبول قاضی قرار نگرفت و مدیر دادگاه از آنان خواست در صورتی‌که مدرکی نشانه بر پخش اثر ها موکلم به وسیله پیمانکاران فارغ از اطلاع مدیران ذی‌ربط موجود هست ارائه دهند .

آقاسی خاطر نشان نمود : با دقت به گذشت هشت ماه از مورخ رسیدگی تجدیدنظر , در پایانی مراجعه‌ای که حدود دو هفته پیشین به دفتر کار آقای مسعودی منزلت داشتم , اعلام شد تا یک ماه آتی حکم صادر می شود که از بازه زمانی اعلام شده , دو هفته باقیمانده است .

او تأکید کرد : سوای شک درصورتی که در تراز تجدیدنظر توجه کافی صورت گیرد , این رأی می بایست نقض شود و گرنه پیام بدی برای هنرمندان دارااست مبتنی بر این که صدا و سیما از این به آن گاه میتواند اثرها هنرمندان را که وقت و هزینه صرف آثارشان می نمایند , فارغ از موافقت مالک اثر پخش نماید .

قاضی مسعودی جایگاه مدیریت شعبه ۶۸ دادگاه تجدیدنظر هم ۱۲ شهریور ۹۸ در رابطه این پرونده به خبر نگار ایرنا گفته بود : پرونده بعضا نواقص داشت که متهمان از دادگاه مهلت خواستند تا مستندات و مدارک را در رابطه قراردادها ارائه نمایند . دادگاه هم به متهمان پرونده ۱۰ روز وقت داده است تا مستندات خویش را ارائه نمایند و بعداز آن تصمیم حتمی در این زمینه اتخاذ می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

قسمت پنجم«گوش پاک کن 2» منتشر شد

چ اردیبهشت 24 , 1399
قسمت پنجم«گوش پاک کن 2» منتشر شد پنجمین اپیزود از فصل نو پادکست «گوش منزه کن» از آهنگ ما منتشر شد . درین نصیب , بخش نخستین گفت‌وگویی مختلف با «بهروز صفاریان» , آهنگساز و تنظیم‌کننده سرشناس را خواهید شنید . «گوش منزه کن» تیتر پادکستی است که با نویسندگی و اجرای «احسان بهمن» , جمعه‌ی هر هفته , از وب سایت و نرم افزار آوا ما منتشر میشود . این پادکست با راه مزاح , به بررسی آوا مرز و بوم و خبرها و رویدادهای آن می پردازد . در نصیب اولیه فصل نو این پادکست , گفت‌وگویی با «علی زندوکیلی» انجام شده بود . در نصیب دوم آن هم به عذروبهانه مجاز شدن […]