«خوشنویسی» رضا والی منتشر شد

«خوشنویسی» رضا والی منتشر شد

آلبوم موسیقی «خوشنویسی» با آهنگسازی رضا والی با همراهی کوارتت زهیِ کارپِی‌دیِم بوسیله انتشارات ماهور منتشر شد .

در‌این اثر داریوش ثقفی , کارُل او , پاول تاوب , ‌ چارلز ودربی , اِیمی گالوزو و کُرین فوجیوارا نواخته‌اند . در مورد این اثر به قلم , رضا والی می خوانیم : «در سال ۲۰۰۰ , از نظام موسیقایی اروپایی فاصله گرفتم و به ساخت آوا بر پایه ی نظام موسیقی ایرانی ( دستگاه/ مقام ) روی آوردم . از سال ۲۰۰۰ تا کنون اهداف من در حوزه ی آهنگسازی و زیبایی شناسی مورد ها زیر بوده اند :

1 . استفاده از سیستم کوک سنتی اهل ایران یا این که کوک ترکیبی به جای سیستم کوک اروپایی بر اساس اعتدال مساوی ( در زیر به سیستم های کوک سنتی ایرانی و ترکیبی پرداخته ام ) . 2 . به کار گیری از چندصدایی ایرانی/ خاورمیانه ای که ویژگی ذاتی نظام دستگاهی/مقامی است به جای چندصدایی اروپایی . 3 . به کارگیری از فرم های موسیقایی نظام دستگاهی/مقامی مانند بسط موزائیک وار و لایه بندی سیال به جای فرم های موسیقایی اروپایی , و همینطور به کارگیری فرم های موسیقایی متعلق به موسیقی ایران/خاورمیانه در قرون وسطا . 4 . گسترش ساختار ریتمیک آهنگ و افزودن چرخه های ریتمیک نظام دستگاهی/ مقامی ( موسوم به اصول )

رضا والی

برای پرداختن به هدف ها بالا دست به کار ساختن مجموعه ای از قطعات مجلسی با عنوان «خوشنویسی» شدم ( خوشنویسی شماره ۱ , خوشنویسی شماره ۲ , . . . ) . این آلبوم خوشنویسی شماره ۱ تا خوشنویسی شماره ۱۲ را شامل می شود که در فاصله ی سالیان ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۱ ساخته شده شده اند . »

رضا والی (زادهٔ ۱۰ دی ۱۳۳۱ در قزوین) موسیقی‌دان و آهنگساز ایرانی است. او در دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین آهنگسازی آموخت و در دانشگاه پیتسبرگ پی‌اچ‌دی آهنگسازی و تئوری موسیقی گرفت. والی اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه کارنگی ملون است. او از چهره‌های برجستهٔ موسیقی سمفونیک ایرانی است و آثار ارکستری‌اش توسط ارکسترسمفونیک‌های متعددی همچون ارکستر سمفونیک پیتسبرگ، سمفونی سیاتل، پروژه سمفونی مدرن بوستون و… اجرا شده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

خسرو سینایی شاعر و کارگردان ایرانی را بهتر بشناسیم

ج تیر 27 , 1399
زندگی نامه خسرو سینایی شاعر و کارگردان ایرانی نسل در نسلِ خانواده‌ خسرو سینایی دکتر بودند و لابد فرهنگِ این کشور با تمامِ بدبیاری‌های‌ش , شانس آورده است که پسرِ جوانِ خاندانِ بزرگِ سینایی , روزگاری تصمیم گرفت تا برخلافِ سنتِ خانوادگی‌شان , «هنر» را به عنوانِ حرفه‌ی خود برگزیند […]