سرنا نواز غرب مازندران فوت شد

سرنا نواز غرب مازندران فوت شد
رییس سازمان فرهنگ و تمدن و ارشادوراهنمایی اسلامی شهرستان رامسر روز چهارشنبه اظهار داشت : این هنرمند پیشکسوت آوا سنتی غرب مازندران روز جاری در سن ۸۶ سالگی به دلیل عارضه قلبی درگذشت .
عبدالرضا رشیدی بابیان این که پیکر این هنرمند فرهیخته عصر روز جاری در روستای چاک در بخش دالخانی به خاک سپرده می شود , ادامه داد : مرحوم پنجعلی سازگار بیشتراز ۶۰ سال سوابق آهنگ سنتی سرنا نوازی داراست و در حین این دوران برای محافظت این آهنگ فاخر سعی اکثری داشته است .
سرنا , در میهن ما با عناوینی مانند به زرنا – ذرنا – ذورنا نامیده می شود . ساز سرنا فی مابین اقوامی مانند بلوچ ها – کردها – گیلانها – ترک ها و عجم و مازندران موجود است . اما در کلیه اقوام به‌این اسم پر اسم و رسم نیست مثلاً دربین بلوچ ها به شیدی ( shidi ) در بین کردها شمال خراسان به پیق ( pjg ) دارای اسم و رسم است در مازندران به سرنا ( serna ) یا این که درنا ( zerna ) مشهور است .
ساز سرنا در مازندران معمولاً به دسرکوتن یا این که نقاره همراه است . در مازندران از سرنای جور بم بیشتر به کارگیری می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

مجتبی میر زاده نابغه بی ادعای موسیقی کشور ایران

ی فروردین 10 , 1399
مجتبی میر زاده نابغه بی ادعای موسیقی کشور ایران برخی از مخاطبانِ آهنگ که با آهنگ های متنوعی در انواع مختلفِ موسیقایی یاد دارا‌هستند از آهنگ سنتی و محلی گرفته تا آوا انقلابی و دفاع مقدس و آوا کوچه و بازاری و آوا پاپ و هم آهنگ فیلم , احتمال دارد خودشان ندانند که آهنگساز یا این که تهیه و تنظیم کننده یا این که نوازنده آهنگِ دلخواهشان , مجتبی میرزاده بوده است . «موسیقی میرزاده یا این که به عبارت روشن خیس , دنیای ملودی ها و تهیه و تنظیم هایی که […]