سهراب محمدی اسطوره خراسان شمالی درگذشت

سهراب محمدی اسطوره خراسان شمالی درگذشت

هوشنگ جاوید از پژوهشگران و مدرسان موسیقی کشورمان با نشر مطلبی در فضای مجازی از درگذشت سهراب محمدی یکی از اصلی‌ترین «بخشی‌های کرمانج شمال خراسان» خبر بخشید .

در یادداشت هوشنگ جاوید آمده است :

«در کمال ناباوری , روز جاری صبح آخرین هنرمند بازمانده از نسل بخشی‌های خودبند کرمانج شمال خراسان درگذشت . براساس خبری که آقای شاکری رئیس ارشاد آشخانه بجنورد لحظاتی پیش به اینجانب بخشید , شوربختانه استاد سهراب محمدی , بخشی شهیر و نامدار کرمانج‌های خراسان روز جاری ( چهارشنبه ۲۲ مرداد ) ساعت ۷ صبح دارفانی را وداع گفت .

او که زاده ۱۳۱۷ بود از سنین کودکی در کنار پدر خویش بالیده و به فنون آوازی و دوتار نوازی آشنا شده و بویژه در حماسه‌خوانی و منظومه‌خوانی‌های کرمانجی سرآمد زمانه شد , در حدود چهل آهنگ انقلابی در زمان انقلاب و جنگ اجباری از جمله آثار تولیدی ایشان بود . او سند درجه یک هنری معادل دکترای نوازندگی و خوانندگی را هم اخذ کرده بود .

سهراب محمدی

اولین دفعه خانم فوزیه مجد مامان اتنوموزیکولوژی آوا نواحی , او‌را به جامعه هنری معرفی کرد , سهراب اولیه خواننده کرمانج بود که همیاری خویش را با رسانه رادیو آغاز کرد و در برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی و همچنین جشنواره‌های متعدد کشور بعد از انقلاب اسلامی حضور داشت , تسلیت به خانواده محترمش و جامعه موسیقی خراسان . »

«بخشی» لقبی است که به بعضی از نوازندگان دوتار در شمال خراسان و ترکمن صحرا داده میگردد . بخشی‌ها نوازندگان دوتار , آوازخوان , داستان‌گو , سراینده و آفریننده ساز دوتار میباشند . آنان به نوعی روایت‌گران فرهنگ و تمدن شفاهی این حیطه از کشورمان بوده که از احترام و مقام ویژه‌ای هم برخوردارند . این در حالی است که بخشی‌ها معمولاً به بداهه‌نوازی و بداهه‌گویی معروف بوده‌اند و توان نوازندگی و خوانندگی در زمان زمان طولانی را دارند .

در ماجرا عامیانه لقب بخشی هم این‌گونه تعریف میگردد : «بخشی کسی است که معبود به وی موهبت و مقامی ویژه بخشیده‌است ; بنابراین یک چکیده افزون بر این‌که لازم است در نوازندگی چیره‌دست , در خوانندگی خوش‌صدا و در داستان‌گویی و شعرخوانی مسلط باشد , بایستی از نظر آگاهی و عرفان به مرحله‌ای رسد که لایق عنوان بخشی شود . »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

فیروز بعداز 15 سال به بیروت بازگشت

پ مرداد 23 , 1399
فیروز بعداز 15 سال به بیروت بازگشت بلبل مشرق زمین سرانجام به بیروت بازگشت . به آن‌جا آمد , سرود خواند و قلوب بسیاری را ربود . وی در خلال تاریک‌ترین سال‌های جنگ داخلی لبنان , برای کسانی که آرزومند شنیدن صدایش بودند , برنامه اجرا کرد . نهاد حداد […]
فیروز