سیاوش قمیشی مرد عاشقانه های پارسی

سیاوش قمیشی مرد عاشقانه های پارسی

سیاوش قمیشی فعلا در تاریخ موزیک پاپ فارسی بی‌تکرار به نظر می رسد , موزیسینی که قابلیت و امکان ندارد عاشق شده باشید و با کارهایش همدلی نکرده باشید . او به نوعی بنیان‌گذار «ترنس» در موسیقی فارسی‌ست , تقلید از وی بارها تلاش شده و اما هر بار شکست خورده , از چاوشی بگیرید تا مجتبی کبیری , تلاش داشتند , چیزی مثل وی باشند اما خب میان ماه من تا ماه گردون تفاوت از زمین تا عرش است , این مطلب درباره و به پاس زادروز عالیجناب سیاوش خانِ قمیشی‌ است .

وی در حقیقت آهنگساز , شعر سرا , تنظیم‌کننده و خواننده‌ای ست که در بین عموم تحت عنوان خواننده و برای خواص به عنوان آهنگساز و خواننده , اعتباری ویژه و متفاوت داراست . اولین وجه و شاید مهم‌ترین وجه تفاوت آثار سیاوش قمیشی در ملودی هایش نهفته است .

سیاوش قمیشی او‌لین هنرمند ایرانی است که توانسته است هر چهار رکن ترانه , آهنگ , تنظیم و خوانندگی یک آهنگ را خود به تنهایی انجام بدهد . وی به عنوان پایه‌گذار سبک موسیقی ترنس در ایران شناخته می گردد .

سیاوش قمیشی ; غیرقابل تقلیدترین خواننده ایرانی

 

سیاوش درباره خرید او‌لین گیتار زندگی‌اش چنین میگوید : «یک گیتاری توی ویترین یک کفش‌فروشی به‌ عنوان دکور آویزان بود , فروشگاه کفش‌فروشی هالیوود در تهران . . . و من به پدرم هی می‌گفتم که این رو میخواهم , تا بالاخره شب تولدم این گیتار به دستم رسید و بلد هم نبودم که چه جوری کوک‌اش کنم! فقط یک کمی هر سیم رو آن‌قدر سفت میکردم که صدایی ازش در بیاد . تا بعد ها یک گیتاریستی آمد و به من گفت که این کوکت غلط است و برایم درستش کرد . . . . که فکر کنم یازده سالگی من بود . »

در فصل‌تابستان سال ۱۳۳۸ خورشیدی برادر بزرگ‌تر سیاوش قمیشی که از لندن به تهران آمده بود , هنگام بازگشت , سیاوش را هم با خود به لندن برد . سیاوش که ۱۴ ساله بود به لندن رفت و در آنجا تحصیل کرد .

سیاوش قمیشی در ۲۵‌ سالگی به ایران برگشت . در ایران در گروه‌های مختلفی از جمله The Rebels و Black cats فعالیت کرد . به عبارتی سالیان که «کوچینی» پاتوق خاص‌ترها و تین‌ایج‌ها بود , وی به همراه شهبال و بلک‌کتس , آن جا جولان می‌داد , کوچینی را دختر و پسرها دوست داشتند , هم ارزان بود و با دو تومان نمی‌شود آن جا بود و هم اصلا فضایش متفاوت از جایی نظیر هتل میایی بود , کوچینی واقع در بلوار کشاورزِ فعلی . سیاوش قمیشی عاقبت درسال ۱۳۵۷ و بعد از انقلاب به همراه تعداد زیادی از هنرمندان کشور ایران را ترک کرد .

سیاوش قمیشی ; غیرقابل تقلیدترین خواننده ایرانی

 

سیاوش قمیشی در لس‌آنجلس با «فرنگیس» شروع کرد . «در آن دوران کمپانی خاصی برای پخش این آلبوم وجود نداشت به همین علت این آلبوم توسـط مردم کپی و دست‌به‌دست میشد . البته بعدها توسـط چهـار کمپانی : «آرت کو» , «آواز» , «ترانه» و «پارس ویدیو» منتشر شـد که با فـروش بسـیار خوبی هم روبرو شوید . سیاوش قمیشی تاکید می کند که ارائه‌ آلبوم «فرنگیس» تنها برای سرگرم‌شدن بوده و او قصد نداشته است تا با این آلبوم تبدیل به یک خواننده شود اما هنگامی که در سال ۱۹۹۲ «مسعود فردمنش» به او سفارش کرد که کاری مشترک ارائه دهند و چندین شعر ( که بارز‌ترین آن‌ها به گفته سیاوش , پرنده‌های قفسی بود ) در اختیار سیاوش قرار اعطا کرد , انتشار آلبوم تازه را قبول کرد .

براین اساس سیاوش قمیشی از سن ۴۷‌سالگی رسما خوانندگی را آغار کرد و آلبوم «حکایت» را منتشر ساخت که مورد توجه بسیار زیادی قرار گرفت . درخواست مردم و کمپانی‌ها بعد از آلبوم «حکایت» و استقبال پرشوری که از آن صورت گرفت , سبب ساز شد که وی حرفه‌ خوانندگی را ادامه دهد و علاوه بر آلبوم فرنگیس ۱۳ آلبوم دیگر هم روانه بازار موسیقی کند . » بعداز این سیاوش قمیشی آلبوم‌های دیگری را هم منتشر کرد که با موفقیت دوچندان روبه‌رو شد .

سیاوش قمیشی در رابطه علاقه‌اش به بازگشت به ایران می گوید : «من تمام این مدت نشستم این‌جا که ببینم کِی برمی‌گردم ایران! من نه اون چهارده سال انگلیس , انگلیسی شدم و نه این بیست‌و‌شش سال آمریکا , آمریکایی! تصمیم من نیست , در نتیجه اگر بشود , همین‌جوری که مردم من رو می‌خواهند باشم , حتما فردا می‌روم ایران!»

سیاوش قمیشی ; غیرقابل تقلیدترین خواننده ایرانی

 

در بیشتر آهنگ‌های ساخته سیاوش قمیشی رگه‌هایی روشن و قوی از موسیقی ایرانی را می‌توان یافت که اگرچه روایت جز به جز آهنگ ردیفی ایران نیستند اما به خوبی احساس ایرانی‌بودن را حتی‌در ذهن شنوندۀ غیرحرفه‌ای متبادر میکنند و این هنر سیاوش قمیشی است که با گریز آگاهانه از تکرار سنتی و نخ‌نما , ملودی‌های ظریف ایرانی را همچون تارهای طلا بر پیکرۀ ترانه‌اش می‌بافد .

قمیشی , آهنگ خاطره‌انگیز بسیار داراست و چه بسا تاثیر ترانه‌های وی تا حدی است که همین اکنون نیز در بساط دستفروش‌های کتاب در انقلاب , میگردد کتاب ترانه‌هایی را که خوانده پیدا کرد , این‌که بخواهیم فهرستی از بهترین‌های قمیشی سطر کنیم کار دشواری‌ست , نه از این جهت که مثل خوانندگان داخلی کارِ خوب کم داشته باشد , بلکه مشکل اینجاست او کار خوب فراوان دارد . در نظرسنجی یک شبکه ماهواره‌ای سه آهنگ «فرنگیس» , «جزیره» و «تو بارون که رفتی» محبوب‌ترین آهنگ‌های قمیشی شناخته شدند .

در نظر داشته باشید که او بسیاری از آثار شاخص خواننده‌ای چون ابی را هم ساخته , خصوصا از آلبوم جاودانه «ستاره‌های سربی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ساخت ساز خانم جوان باعث شگفتی و خوشحالی استاد شکارچی شد!!

د خرداد 26 , 1399
ساز روز قبلی که او‌لین روز حضور «علی‌اکبر شکارچی» بعداز روز ها کرونا و قرنطینه ناشی از آن , سر کلاسِ درس دادن آهنگ در اموزشگاه بود , مریم سورنامهر ( سیافی ) بانوی سازساز کشورمان , به دیدار وی رفت تا کمانچه‌ای را که برای این مدرس پیشکسوت ساخته […]
ساز خانم جوان که موجب شگفتی استاد شد