صدرنشینی جوان ها بوشهری در خرید البوم اقای خاص

با بسط تمدن حق نسخه برداری رایت به وسیله علاقه‌مندان به هنر طی سال‌های اخیر شاهد نظام‌مند شدن فضای فروش اثر ها هنری بوده‌ایم و علاقه‌مندان به اثرها هنری علی الخصوص اثرها شنیداری به آسانی می توانند از روش سایت‌های مجاز نسبت به خرید آلبوم‌های متبوع خویش مبادرت نمایند که‌این این داستان دو پیامد مثبت به دنبال خواهد داشت یکی آنکه ضمن رعایت حق اسکن رایت برای تالیف کننده اثر , درآمد‌ها و هزینه‌ها در بازار آهنگ مرز و بوم روشن خواهد بود و دیگر آنکه بطور پشت سر هم می‌توان نسبت به آمار فروش آلبوم‌های آوا در میهن پی پیروزی .

اطلاع آنلاین و ظریف از فروش آلبوم‌های آهنگ نیز می تواند واقعه خیر برای هنرمندان و مسئولین فرهنگی مرزو بوم رقم بزند که از این فی مابین میتوان به دو مورد اشاره نمود یکی آنکه هنرمندان با اطلاع ظریف و روشن از آمار فروش اثر ها موسیقایی می‌توانند به شناختی قابل قبولی از سلایق مخاطبانش پی پیروز شود و دوم آنکه مسئولین فرهنگی و سیاستگذار موسیقایی مرز و بوم در صورت هشیاری می توانند با دقت به شناسایی اثر ها پرفروش نسبت به سیاست‌های خویش در حمایت و ساخت اثر ها گوناگون طرح ریزی نمایند .

از سویی دیگر در روزها کرونایی جامعه که اکثر اوقات مردمان به پویش در منزل بمانیم پیوستند , استقبال از آلبوم‌های آوا بیشتر از پیشین شده‌است که در پی این گزارش و به همین علت تیم فرهنگی خبرگزاری دانش جو , نگاهی داشته است به ۹ گالری پرفروش آهنگ از اولِ سال ۹۹ تا به امروز به ثبت رسیده است .

۱ – گالری «میز دوتایی» مجموعه آوا سیریا ( آوا نواحی – تلفیقی )

از صدرنشینی جوان ها بوشهری تا عرض‌اندام دائمی آقای مختص

معنا «موسیقی تلفیقی» نیز میان اکثر اوقات مخاطبان آهنگ و نیز نزد بعضا همسایه آهنگ با تعاریف اشتباهی شناخته میشود , به نحوی که‌این توده هر اثری را که ترکیبی از نغمه اهل ایران با آوا پاپ و الکترونیک باشد آهنگ تلفیقی می‌نامند در حالی که‌این زمینه فقط یکی‌از ویژگی‌های این سبک تازه موسیقایی محسوب میشود , ولی اصولا آوا تلفیقی به‌این مضمون‌ نیست و خیلی خلاصه می بایست خاطرنشان کرد , «گونه‌ای از آوا که فیض تلفیق ۲ یا این که یکسری فرهنگ وتمدن موسیقایی است» را آهنگ تلفیقی می‌نامند . اکنون در یک ده سال اخیر این سبک از آوا فی مابین هم محلی آهنگ اشاعه گسترده‌ای یافته است و مخاطبان بخش اعظمی را نیز برای خویش دست و پا نموده است .
مجموعه آهنگ سیریا با منفعت گیری حرفه‌ای از فرهنگ وتمدن موسیقایی بوشهر توانسته آلبومی غالب در حوزه آوا تلفیقی خلق و خوی نماید که تاکنون گالری «میز دوتایی» از این تیم برنا پرفروش‌ترین گالری آوا در سال ۹۹ شده‌است .
گالری میز دوتایی او‌لین گالری مجموعه آهنگ سیریا است . این تیم دو سال پیش عمل قانونی خویش را با مدیر ماکان صغیری و با تکثیر قطعه ( هوار ( آغاز کرد . در تیم حاضر مجموعه سیریا قصد داشته فضای جدیدی از آوا بوشهر را به تصویر بکشد , به طوری که در آن شاهد تلفیق آهنگ عالم با آوا فولکلور بوشهر و لهجه محلی هستیم . همینطور در‌این اثر کارایی شده با یادی از بزرگان آوا بوشهر از آن ها تکریم شود . مجموعه سیریا در رابطه این اثر می گوید : «آلبوم ما ناگزیر است فضای بوشهر و معاش مردمانش را بازنمایی نماید . به دلیل آنکه سیریا دربین همین مردمان زیسته و معنی گرفته . درین بین همت کرده‌ایم از ارائه چهره یی غیرواقعی و سنتی بپرهیزیم و با رویکردی امروزی , بوشهر و آهنگ و مردمانش را عرضه کنیم» . محمد لاریان , مهدی ناصری , مشخص پاکباز , امیرحسین ماهینی , بهروز شریفیان و مهدی منفرد اعضای تیم سیریا را تشکیل می دهند .

۲ – گالری «خراسانیات» محمدرضا شجریان و پرویز مشکاتیان ( آوا اهل ایران )

از صدرنشینی جوان ها بوشهری تا خود نمایی مستمر آقای یگانه
دو‌مین گالری پرفروش سال ۹۹ تا به امروز به گالری جدیدی از محمدرضا شجریان و مرحوم مشکاتیان اختصاص بخشید , آلبومی که با ۳۵ سال تاخیر به بازار آهنگ عرضه شد .
گالری خراسانیات اثر شنیده‌نشده‌ای است با صدای محمدرضا شجریان و آهنگسازی زنده‌یاد پرویز مشکاتیان . درین اثر که برگرفته از آوا مقامی خراسان است , از اشعار باباطاهر لخت و ملک‌الشعرای فصل بهار سود گرفته شده‌است . ضبط استودیویی این گالری مرتبط با سال ۱۳۶۵ بوده , ولی تا به اکنون منتشر نشده است . اجرای آهنگ این اثر را مجموعه عارف بر عهده داشته که از نوازندگان این تیم می‌توان به پرویز مشکاتیان , منصور سینکی , جمشید عندلیبی , محمد فیروزی , اردشیر کامکار , بیژن کامکار و ارژنگ کامکار اشاره نمود . خبر تکثیر این اثر ارزنده , مژده شیرینی بود به دوستداران معلم شجریان و علاقه‌مندان به آهنگ کلاسیک اهل ایران .

۳ – گالری بی اسم , محسن چاوشی ( آهنگ پاپ )

از صدرنشینی جوان ها بوشهری تا خود نمایی مستمر آقای مختص

نوبتی نیز که باشد , به آلبومی از آوا پاپ میرسیم , گالری بی اسم که د‌همین گالری محسن چاوشی است در سال ۹۹ تا این لحظه تحت عنوان سومی اثر پرفروش آلبوم‌های آهنگ شناخته شده‌است .
محسن چاوشی که از طرف هوادارانش با تیتر «آقای یگانه آهنگ ) شناخته میشود , «بی نام» را با آهنگسازی و خوانندگی و تهیه خودش مهیا تکثیر نموده است . تکثیر گالری بی‌نام چند توشه به عوارض گوناگون به عقب افتاد البته آخر و عاقبت بعد از گذراندن حاشیه ها فراوان انتظار‌ها به راز رسید . آخری گالری منتشرشده از چاوشی , گالری ابراهیم بود که با استقبال خیلی نیکی مواجه شد .
گالری «بی نام» که پیش‌تر قرار بود تخت تیتر «قمار باز» با صدای محسن چاوشی روانه بازار آوا مملکت شود , با ۱۱ قطعه و اشعاری از مولانا و سعدی تنظیم و ایجاد شده‌است و در‌این میان از اشعار بعضی شاعران دیگر هم به صورت ترکیبی و در تجربه‌ای تازه مستعمل شده‌است .
آوا این گالری را به صورت بی نقص محسن چاوشی بر عهده داسته است و محمد جاسمی هم تحت عنوان همخوان و خواننده میهمان دراین اثر حضور داراست . قطعه جنجالی «قمارباز» با همین اسم در لیست قطعات گالری می باشد .
نشر و لو رفتن دمو‌هایی بی کیفیت و چندین ثانیه از یک‌سری قطعه این گالری از جمله قطعات «باز آمدم» , «قوم به حج رفته» و «بحر تفکر» در روز‌ها و هفته‌های پیشین از نشر قانونی گالری در فضای مجازی منجر شد چاوشی تنظیم‌هایی نو و امروزی را روی این قطعات آزمون نماید .
محسن چاوشی قبلا آلبوم‌های «یه شاخه نیلوفر» , «ژاکت» , «حریص» , «سنتوری» , «پرچم سفید» , «من خویش آن سیزده‌ام» , «پاروی بی‌قایق» و «امیر بی‌گزند» را به صورت غیروابسته منتشر نموده است و در آلبوم‌های گروهی , زیرا «خاص» , «من و ما» , «دلصدا» , «هشت» و «سلام آقا» هم حضور داشته است . تلاوت تیتراژ فیلم سینمایی سنتوری و اجرای تعدادی قطعه پرطرفدار برای سریال «شهرزاد» از سایر اثر ها محسن چاوشی در تمامی سال‌های فعالیت‌اش در حوزه آهنگ است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آهنگ رو درو دیوار این شهر در دور همی برگزار شد

ی خرداد 11 , 1399
( رو در و دیوار این شهر ( از قطعات پرطرفدار ده سال هشتاد بود که ابتدا اسم خواننده حساس آن معین کمبود و بعضی از هواداران آوا آن را به سیاوش قمیشی نسبت می‌دادند . محمد زارع که متولد ۱۳۶۴ است یک‌سری سال پیشین از دنیای آهنگ خداحافظی کرد , ولی بعداز مدتی برگشت و فعالیت‌هایش را از رمز گرفت .