عیسی رستمی افین خواننده ای که ویروس کرونا تارش را به عزا نشاند

عیسی رستمی افین خواننده ای که ویروس کرونا تارش را به عزا نشاند

عیسی رستمی افین هنرمندی بود که آخرین هنرنمایی اش , خواندن شعری در وصف کرونا به همراه دوتارنوازی با یک ملودی شاد بود . وی در این قطعه از سختی‌هایی مانند خانه ماندن , دور شدن آدم‌ها و دور ماندن افراد از سرزمین مادری‌شان , خوانده بود . اما زمان زیادی از اجرای این قطعه نگذشته بود که خودش نیز در حالی که تنها ۵۲ سال داشت , قربانی همین ویروس شد و سازش را به عزا نشاند .

عیسی رستمی افین , استاد موسیقی مقامی خراسان جنوبی , اولی روز از مرداد ماه ۹۹ بر اثر ابتلا به بیماری کرونا در شهر قاین دار فانی را وداع گفت . وی متولد سال ۱۳۴۷ دهستان افین , بخش زهان شهرستان زیرکوه بود .

می گویند که عیسی رستمی مردی بود بااخلاق و وقتی ساز بر دست می‌گرفت گویی دیگر متوجه دنیا اطراف خود نبود . با احساس ساز می‌زد , حال و هوای محله خود را به مخاطب القا میکرد و به خوبی می‌توانست با هنرش اطرافیان را به خودش جذب نماید .

عیسی رستمی افین

 عیسی رستمی افین به موسیقی محلی بسیار علاقه داشت

ویدیویی از او در حال دوتار نوازی در فضای مجازی دست به دست می شود که با لباس محلی در حال خواندن و ساز زدن است . با وجود این که ویدیو کیفیت چندانی ندارد اما وی چنان با حس می خواند و به زیبایی سرپنجه‌های خود را روی ساز می کشد که آرزو میکنی کاش می‌توانستی از نزدیک هنرنمایی اورا ملاحظه کنی .

گفته می شود مرحوم عیسی  رستمی افین علاقه زیادی به آهنگ محلی داشت و از دوران نوجوانی آواز محلی را دنبال می کرد . علاقه او به خوانندگی به حدی بود که مسوولیت گروه موسیقی مقامی سرآهنگ شهرستان قاینات را بر عهده داشت و سال‌های متمادی با انجمن موسیقی قاین و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قاینات در اجرای کنسرت‌های آهنگ , جشنواره‌های موسیقی مقامی در شهرستان و استان خراسان جنوبی به عنوان نوازنده و داور همیاری داشت .
او برای دوتار نوازی نزد استادی نرفت و خودش از سال ۱۳۷۸ به صورت تجربی دوتار نوازی را آغاز کرد ; ولی در ادامه در سال ۱۳۸۲ از محضر استادان «عزیز تنها» و «ذوالفقار عسکریان» استفاده کرد .

از او ویدیوهای زیادی در فضای مجازی موجود نیست ولی با این حال گفته می‌شود که این هنرمند از سال ۱۳۸۵ با صدا و سیمای خراسان جنوبی هم همکاری داشت که آثار ارزشمندی از دوتار و آوازش در آرشیو شبکه خاوران وجود دارد .

ناصر نبی زاده ـ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی ـ در وصف مرحوم رستمی گفته است : «باور کردنی نبود خبر درگذشت هنرمند فرهیخته موسیقی مقامی استان «استاد عیسی رستمی» هنوز زمزمه جانمان بود نوای زیبای دوتار او , صلابت او بر صحن و پنجه هنرمندانه‌اش بر ساز . »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

مهاجرت مانی رهنما و صبا راد قطعی است؟

د مرداد 6 , 1399
مهاجرت مانی رهنما و صبا راد قطعی است؟ هفته قبل خبر مهاجرت مانی رهنما به کشور ترکیه در فضای مجازی دست به دست شد . خبری که تقریباً واقعی به نظر می سید . به دلیل آن که مانی رهنما و همسرش «صبا راد» طی دو سه ماه اخیر چند […]