«مارش ایرانی» به وسیله بانوان «خنیاگران مهر» نواخته شد

«مارش ایرانی» به وسیله بانوان «خنیاگران مهر» نواخته شد
بانوان «خنیاگران مهر» با اجرای قطعه‌ی «مارش ایرانی» اثر آهنگساز دارای اسم و رسم اتریشی «یوهان اشتراوس» , پیام همدلی و وحدت خود را به مردمان اتریش بیان می‌نمایند . این اثر را «بهزاد عبدی» برای سازهای اهل ایران تهیه و تنظیم نموده است .

مارش اهل ایران اُپوس ۲۸۹ , اسم مارشی است که یوهان اشتراوس ( پسر ) در فصل‌پاییز ۱۸۶۴ در نهمی فصل تابستان روسی‌اش برای فصل کنسرت پاوْلُوْسک تهیه و تنظیم کرد . وی این اثر را در بالا مارش قشون اهل ایران نام‌گذاری کرده بود . این اثر اولین دفعه در واکس هال پاویلیون در بوستان پاوْلوْسک در ۱۱ ژوئیه عام المنفعه اجرا و معروف‌ترین اثر از تنظیم‌هایش در آن سال در روسیه شد و دست کم ۶۵ توشه اجرا شد . مارش اهل ایران چه بسا اثر دوست داستنی سازنده‌اش در تمام زندگی‌اش بود . این اثر اولین بار در دسامبر ۱۸۶۴ در یک جشنوارهٔ کنسرت در فولکس گارتن وین به اجرا درآمد و امروزه یک کدام از شغل های براق این آهنگساز هم به‌شمار می رود . یوهان بعد ها به ایگناتس اشنیتسر اظهار کرد : «من وقتی یک مارش اهل ایران نوشتم , ولی در‌حالتی که بخواهم مارشی برای خیابان بنویسم , دیگر نظیر آن نمی‌شود» .

بعد ها هنگامی ناصرالدین سلطان برای مشاهده از نمایشگاه دنیا در سال ۱۸۷۳ به وین آمده بود یک تیم آهنگ نظامی که نتوانسته بودند نغمه ملی جمهوری اسلامی ایران را پیدا نمایند , به جای آن این مارش را برای ورود پاد شاه اجرا کردند و اکنون بانوان «خنیاگران مهر» با اجرای قطعه‌ی «مارش ایرانی» اثر آهنگساز پر اسم و رسم اتریشی یوهان اشتراوس , پیام همدلی و وحدت خود را به مردمان اتریش بیان مینمایند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

محمد اصفهانی تک اهنگ«سرباز وطن» را منتشر کرد

پ خرداد 1 , 1399
دفتر آوا و نغمه اداره صدا و سیما و با ملازمت شبکه سوم سیما هم‌زمان با سالروز حماسه رها سازی خرمشهر تک آهنگ «سرباز وطن» را منتشر کرد . در‌این قطعه عبدالجبار کاکایی نوا سرا , محمد اصفهانی آهنگساز و خواننده و محمدرضا عقیلی تهیه و تنظیم کننده مجموعه اجرایی را تشکیل میدهند . این اثر بعد از بی سروصدا تقریبا طولانی محمد اصفهانی و تمرکز وی روی اتمام پروژه ساخت آلبومش به سطح تکثیر رسیده است . در یادداشت محمد اصفهانی به مناسبت این تک آهنگ آمده است : «سال‌ها بود […]