«مازیار عطاریان» باخواندن «کرونا» بازگشت!

«مازیار عطاریان» باخواندن «کرونا» بازگشت!

«مازیار عطاریان» خواننده , آهنگساز و تنظیم‌کننده‌ای که از اولین‌ موزیسین‌های پاپ بعداز انقلاب است , با آهنگی به اسم «کرونا» که ایجاد آن را بهروز صفاریان انجام داده , بعد از مدتی دوری به صحنه نخستین موسیقی پاپ برگشته است . ترانه این اثر را «امیر ارجینی» سروده و در کلیپ تاثیرگذاری که مهدی فلک‌بلند برای این پروژه ساخته هم بازی کرده است . یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در این ویدیو , «همایون خواجه‌نوری» نوازنده قدیمی گیتار بیس‌ است که با بسیاری از اسطوره‌ها‌ی موسیقی پاپ قبل از انقلاب روی صحنه بوده و حالا در این کلیپ به صورت افتخاری حضور پیدا نموده است .

مورد «کرونا» از آن دست اتفاقات اجتماعی نیست که به این زودی‌ها‌ فراموش شود : «کرونا یک جریان زودگذر نیست ; پدیده‌ای است که شاید جهان به قبل و بعد از آن تقسیم شود و بشریت آن‌گاه وارد دوران جدیدی خواهد شد . کرونا اثبات کرد که زمین بی‌مرزه . . . » . این را بهروز صفاریان در پستی که برای نشر این آهنگ نهاده , نوشته است . سازندگان این اثر به‌این پدیده بزرگ جهانی , نگاه بدون مرز داشته‌اند .

صفاریان در‌این یادداشت همینطور با مطرح کردن این که «اولویت مازیار با موسیقی و کلامی است که در مواجهه با دنیا و اجتماع تاثیری آگاه‌سازانه و حرکتی رو به جلو ایجاد نماید و این مهم را بدور از تفکرات پوپولیستی و عوام‌فریبانه وظیفه هر هنرمند خصوصاً آن ها که در مرکز توجه می‌باشند می‌دانم» , نوشته است : «دلیل همیاری من با مازیار عطاریان , علاوه بر دوستی قدیمی و تاثیرات بسیار مثبت او در روابط هنری با همکارانش و البته عشق شخصی‌ام به او , احساس مسئولیتش نسبت به جامعه خودش بوده . وی بدون سفارش از طرف ارگان‌های ایجاد آثار ارزشی , به تاءمل جریانی اجتماعی رفته که امروزه جهان را هم فرا گرفته تا به سهم خودش , وظیفه‌ای که به گردن یک هنرمند است را انجام دهد و سهم خودش را به جامعه‌ای که همگی در آن زندگی می کنیم ادا نماید . »

بیوگرافی «مازیار عطاریان»

مازیار عطاریان متولد 1350 در تهران در خانواده‌اى هنرمند و هنردوست به دنیا آمد و به همین خاطر از همان دوران کودکى به موسیقى گرایش پیدا کرد . وی در هفت سالگى تمرینات ابتدایى خود را نزد منوچهر «کهنموئی» دایى هنرمندش آغاز کرد .

او در دوازده سالگی موفق به فراگیری بنیادین موسیقی تحت نظر دومین استادش «آرداشس تارپینیان» شد و در پانزده سالگی به درس دادن مقدماتی موسیقى پرداخت . سال 1368 , در سال‌ها‌ى قحطى موسیقى , گالری «بهونه» با صدای سعید پورسعید با همکاری مجید رضازاده و مازیار عطاریان وارد بازار شد که به اعتقاد عده‌ای او‌لین آلبوم پاپ پس از انقلاب است که البته به صورت غیرمجاز منتشر شد . این آلبوم به شدت فراگیر شد و در دورانی که نه اینترنتی بود و نه چه بسا سی‌دی , کاست آن در سراسر کشور پخش شد و سعید را مشهور کرد .

دو‌مین تجربه حرفه‌ای عطاریان در سال 1370 در کنار شادمهر عقیلی در آلبو‌می‌با تیتر «فریبا» و با امداد خشایار اعتمادی که تجهیزات استودیوی شخصی کوچکش را برای خلق این آلبوم در اختیار گذارده بود و همینطور مجید رضازاده رقم خورد و نخستین تجربه خوانندگی شادمهر هم محسوب ‌می‌شود . در غایت مازیار عطاریان و شادمهر عقیلی تصمیم به تشکیل گروهی با عنوان «آدیش» گرفتند و اجراها و تصمیماتی جهت ادامه‌ی فعالیت در خارج از کشور و . . . که علی‌رغم تلاش‌ها‌ی فراوان برای خروج از کشور و ادامه‌ی حیات هنری , فعالیت این مجموعه ناکام ماند .

بنا بر آنچه بعدتر در مصاحبه‌ها‌ی دیگر هنرمندان ذکر شد , آن‌ها گروهی غیر رسمی ‌با حضور فواد حجازی , علیرضا عصار , شادمهر عقیلی , کامیل یغمایی و . . . داشتند که در محافل و برنامه‌ها‌ی غیر قانونی ‌به اجرای برنامه ‌می‌پرداختند و در اغلب آن ها یکی از نوازندگان مجموعه و خواننده اصلی آن مازیار عطاریان بود .

با دقت به شرایط سیاسی و اجتماعی حاکم بر کشور در آن سال‌ها‌ , مازیار عطاریان و همکارانش با محدودیت‌ها‌ی بسیاری دست و پنجه نرم کردند تا آنجا که کار به احضار و بازداشت و حتی شلاق تعلیقی کشید , که دیگر هیچ فضایی برای فعالیت حرفه‌ای در حوزه موسیقی برایشان مهیا نبود و همین دستور باعث شد تا به اندیشه چاره‌ای برای ادامه حیات هنری و اقتصادی خویش باشد . به این ترتیب در سال 1374 عازم جزیره کیش شد و فعالیت‌ها‌ی هنری خویش را از سر گرفت . در سال 1376 با حکمی از سوی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ سکان هدایت و ساماندهی موسیقی جزیره کیش را به دست گرفت و ولی در این سمت شش ماه بیشتر دوام نیاورد .

مازیار عطاریان

آلبوم های عطاریان

در همان زمان به توصیه «محمدرضا یزدان‌پناه» مدیرعامل اداره عمران کیش , سرگرم ساخت آلبو‌می ‌با عنوان «جزیره من» به همراه علیرضا بندری شد که هدف از ساخت این آلبوم معرفی بیشتر جزیره و جذب توریست‌ها‌ی فرنگی بود . این آلبوم از اولین آلبوم‌های پاپ – راک ایرانی است و با وجود تما‌می ‌تلاش‌ها‌یی که برای ساخت این آلبوم شده بود , در آن سال برنده به اخذ جواز تکثیر نشد و در غایت این آلبوم با تهیه و اصلاح مجدد بعضا از قطعات توسط بهروز صفاریان و مازیار عطاریان و پیگیری‌ها‌ی مستمر بهروز در سال 1379 در «استودیو پاپ» , مکانی که هنوز صدای خوانندگان مورد علاقه مازیار در دهه‌ی 50 در آنجا طنین‌افکن بود , به وسیله شرکت آوای مهر روانه بازار شد . درین آلبوم هنرمندانی همچون بهروز صفاریان , کاوه یغمایی , فواد حجازی , سیروس سلیمی , پدرام کشتکار , مهدی عطاریان , علیرضا بندری , آرمان کریم , سودابه شمس , پویا صمیمی , محسن کلهر , رحیم شبخیز , حمیدرضا یراقچیان و . . . حضور داشتند و ضبط آن بوسیله زنده‌یاد ناصر فرهودی در استودیو پاپ به پایان رسید و با استقبال روبرو شد . ترانه‌ها‌ی این آلبوم از دکتر علیرضا بندری‌ و پویا صمیمی و خود مازیار است .

مازیار همچنین چند آلبوم و تک‌آهنگ را برای دیگر هنرمندان فعالیت کرده که آلبوم‌ها‌ی «شاهزاده ترانه‌ها‌» با داریوش سام , «آیینه دق» با حمید اصغری , «لحظه عاشقی» با فرزاد صادقی , «مست» با مهران مستی و چند آلبوم دیگر از آن جمله است . بعضی از این آثار نیز همکاری با بهروز صفاریان در چند عمل و از جمله آلبوم «دورنگی» با صدای بهنام صفاریان بود . وی در مقطعی نیز با بهروز علیاری استودیویی مشترک داشت و آثار بخش اعظمی را در آن مقطع با همکاری هم ایجاد کردند .

یکی آثار و همکاری‌ها‌ی جالب مازیار , ساخت قطعه «اتفاق ساده» با صدای امیرحسین مقصودلو ( تتلو ) بود که در سبک و سیاق دیگری بیرون از سبک تتلو‌ست و یکی دو سال پیش به صورت اتفاقی منتشر شد .

مازیار در آلبوم‌ها‌ و تک‌ترک‌ها‌یش همچنین با هنرمندان مطرح بسیاری از جمله یغما گلرویی , قاسم افشار , مهرزاد اصفهانپور , رضا تبریزی , عبدالجبار کاکایی , آرش لایق و سعید دبیری از آن جمله‌اند . وی همینطور برای چندین فیلم سینمایی و یک تئاتر موسیقی متن ساخته است .

«کرونا» قطعه‌‌ای برای آغاز دور تازه فعالیت‌های مازیار عطاریان است . این آهنگ با ملودی مازیار , تهیه بهروز صفاریان , موزیک امیر ارجینی و ویدیوی مهدی فلک بلند , منتشر شده شده‌است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

همایش بین المللی هنر مقام پنجم برای دو‌مین بار فراخوان داد

د تیر 16 , 1399
همایش بین المللی هنر مقام پنجم برای دو‌مین بار فراخوان داد دومین همایش بین المللی هنر مقام پنجم تا 10 سپتامبر 2020 ( 15 تا 20 شهریورماه 1399 ) در شهر سبز کشور ازبکستان برگزار می‌گردد . همایش بین المللی هنر مقام به منظور همه‌گیر و مردمی کردن یکی‌از شاخه‌های […]