غافلگیری تازه محمود احمدی نژاد

غافلگیری تازه محمود احمدی نژاد

رئیس جمهور قدیمی , کماکان همه را غافلگیر می نماید . آری , این محمود احمدی نژاد است که هر از گاهی از روزنه صفحه موبایل یا این که از طریق رسانه‌های جدید در چشم‌انداز مردمان قرار می گیرد و گاه آنقدر غیرقابل پیش‌بینی که وسوسه تماشایش , عقل انسان را از کار می‌اندازد و چه بسا سرِ سخت‌ترین مخالفش را نیز گول می‌مالد! در هرصورت کمتر از 1سال دیگر مجدد انتخابات ریاست جمهوری از راه می رسد و هر موضوعی در رابطه چهره‌های سیاسی کشور‌ایران با این وجود و هوا گره میخورد .

گفتگوی اخیر یک خبر نگار حوزه موسیقی با احمدی‌نژاد به صورت خیره‌کننده‌ای در رسانه‌های داخلی ( جز صدا و سیما ) و فرنگی بازنشر شد و تأویل و تفسیر‌های مختلفی در رابطه آن صورت گرفت ممکن است از آن رو که‌این گفتمان نیز بار سیاسی نداشت و هم داشت! مدیریت دولت نهم و دهم که پیشتر به بعضی از رسانه‌ها اعلام کرده بود گفتگوی سیاسی با رسانه‌های رسمی نخواهد داشت این بار به خواهش ساده یک خبر نگار حوزه موسیقی جواب مثبت داد و در رابطه موضوعی سخن گفت که احتمال دارد بسیاری از سران مملکت از حرف زدن در رابطه آن در عَلَن ابا دارند .

بهمن بابازاده خبر نگار حوزه موسیقی که در چندین روز اخیر بسیار مورد دقت ایرانیان چه در داخل و چه بیرون قرار گرفته و به گفته خودش , ویدئوی گفتگوی او با احمدی نژاد به بالاتر از ۲۰ میلیون بار تماشا دست یافته , راجع‌به چگونگی اجرای این مصاحبه نکته‌های جالبی وجود دارد که بخش‌های تاریک این روایت را روشن می نماید . در هر مورد طبیعی بود که‌این گفتگوی حضوری غیرمنتظره , بازتاب‌های متمایز را برانگیزد . بعضا از رسانه‌ها گفتند و نوشتند که‌این مذاکره با هماهنگی تیم احمدی‌نژاد انجام شده و در واقع اطرافیان وی سعی کرده‌اند با استفاده از آهنگ او‌را پاک سازی نمایند و در این خصوص هم یک خبر نگار موسیقی می تواند این فضا را ایجاد نماید .

در مقابل اشخاصی نیز بودند که‌این گفتگو را غیرتخصصی و سطح پایین تحلیل کردند و معتقد بودند اساساً احمدی‌نژاد نباید در حوزه موسیقی اظهار نظر نماید و این داستان از بیخ و بُن نقص‌ دارد . البته بهمن بابازاده در توضیح شکل‌گیری و نشر این رای زنی اعلام کرد : «به عنوان یک خبرنگار موسیقی مدتی است در تلاشم مستند‌هایی درباره برخی افراد مهم در این حوزه بسازم و طبیعی است که بخش مهمی از مستند‌های تصویری از این دست , در گفتگو با افراد مختلف صورت میگیرد . از ماه‌ها قبل در حال کار روی یک پروژه کلیدی و بزرگ برای خودم بودم و به همین منظور برای برخی از چهره‌های مهم میهن درخواست گفتگوی کوتاه دادم از جمله محمود احمدی نژاد . . . »

محمود احمدی نژاد

زمانی درخواست این خبر نگار با جواب مثبت رئیس جمهور قبلی مواجه میشود به این فکر میفتد که در حاشیه این گفتگو از خود احمدی نژاد در رابطه موسیقی و ترانه‌های ایرانی و خواننده‌ها هم بپرسد : «به هر حال در رابطه احمدی‌نژاد و اتفاقاتی که در زمان ریاست جمهوری وی با برخی خوانند‌گان و به طور کلی موسیقی ایران رخ داد بحث‌های متعددی مطرح بود . اینجانب نیز تلاش کردم از این فرصت استفاده کنم . ایده‌ام این بود که ۱۰ قطعه آهنگ را از طریق لپ‌تاپ برای احمدی نژاد پخش کنم که ولی هریک بحث مختص خودشان را داشتند . آقای احمدی نژاد درخصوص ۸ قطعه , نظر و احساسش را اظهار کرد و در دو مورد نیز صلاح دید اظهار نظر نکند که یکی از آنها مایکل جکسون بود!»

سایر ماجرا را کم و بیش مخاطبان می‌دانند و ولی بازتاب‌هایی که بعضا بیانات رئیس جمهور قبلی راجع‌به خوانند‌گان ایرانی مانند آغاسی , معین , داریوش , ستار و حتی افتخاری و محسن یگانه بروز کرد . حساس‌ترین قسمت قصه , ولی وقتی بود که آواز استاد شجریان با این شعر که «تفنگت را زمین بگذار . . . » پخش شد و در کمال تعجب احمدی نژاد نیز با آن زمزمه کرد و کم باقی مانده بود بخواند : «همراه شو عزیز . . . »! و بعد نیز اظهار کرد که‌این جمله آرمان اوست!

این بخش از مذاکره در واقع بیشترین واکنش را در پی داشت به این دلیل که بخش اعظمی فیلم اصلی و کامل را ندیده بودند . بهمن بابازاده در این مورد خاطرنشان کرد : «در فیلم کامل , اینجانب قسمتی از صحبت‌های استاد شجریان را که خطاب به دولت در همان سال بود قرار دادم که چسبیده به همین بخش بود . خیلی از اشخاصی که از این سوال و پاسخ انتقاد داشتند این قسمت را ندیده بودند . »

بهمن بابازاده البته می گوید که از بازنشر میلیونی این مذاکره و بحث‌های فزاینده‌ای که در ادامه آن در گرفت خویش هم شگفت‌زده شده , البته اکیداً تأکید دارد که‌این ویدئو هیچوقت سفارشی نبوده و صرفاً کاویدن گوشه‌هایی از ذهن رئیس جمهور جنجالی ایران است که تا به امروز نمود بیرونی نداشته .

بدون قضاوت‌های پر سرعت و دم‌دستی , البته به نظر می آید محمود احمدی‌نژاد نیز از این زمان غیرمنتظره برای خودش استفاده کرده تا بخشی از دل‌مشغولی هایش در جوانی را برای مردم بازگو نماید و علاقه‌های در خلوت و شخصی‌اش را در مقام یک شهروند معمولی وایرال کند . برخی سیاسیون و تحلیلگران سیاسی آوازخوانی احمدی‌نژاد و گفتگوی اخیرش را حرکتی در جهت معرفی دوباره ( Rebranding ) وی به خصوص در نزد نسل جوانی می‌دانند که دوران زمامداری او را درست به یاد ندارند و آن روزهای خاص را به خوبی ادراک نکرده‌اند . اما ممکن است هم محمود احمدی نژاد هم در زندگی گهگاهی نیاز به شنیدن آواز‌های آغاسی دارد و ممکن است در موقعی که تفنگش را زمین گذارده , دستمالی را به شادی در هوا بچرخاند , به‌این نشان که «ما نیز مردمانیم . . . »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

کیهان کلهر به همراه یویوما مرغ سحر نواخت

چ تیر 25 , 1399
کیهان کلهر به همراه یویوما مرغ سحر نواخت «کیهان کلهر» نوازنده‌ی نام‌دار کمانچه و آهنگ‌ساز , قطعه‌ی «مرغ‌ سحر» را با همراهی «یویوما» در حالی در دوران قرنطینه‌ی تحمیلی منتشر نموده است که او در آمستردام و یویوما در بوستون بوده‌اند .   «کلهر» درباره‌ی اجرای این قطعه توضیح داده […]
کیهان کلهر