مهبد شفیع نژاد : اقای وزیر دستمزد معنوی منرا رعایت نکرد

مهبد شفیع نژاد : اقای وزیر دستمزد معنوی منرا رعایت نکرد
مهبد شفیع‌نژاد نوازنده پیانو و آهنگسازی است که در عین جوانی امتحان و غلط کرده و راهش را پیدا نموده است . با سیروان خسروی همیاری داشته , قطعه با سخن منتشر کرده , پیروز جایزه باربد از فستیوال فجر شده و دو گالری در دو فضای متعدد به نام‌های خموشی آبی رنگ و باد کنک کهن سال منتشر کرده , با نیما رمضان و آرش سعیدی پروژه مشترک داراست و اکنون سو‌مین گالری بی‌کلامش به اسم «بهشت تاریک» را در فضای امبینت و نئوکلاسیک منتشر نموده است .

اهل سر وصدا کردن و نمایش نیست و مدام در بدون صدا خبری کارش را میکند . در روزهای قبلی وزیر ارتباطات از قطعه وی فارغ از اذن بهره برد و این مسئله او‌را تحت عنوان یک موزیسین جداگانه آزرده است . درباره ی این قضیه و فضای گالری جدیدش گپ‌وگفت کوتاهی داشتیم که به‌دنبال میخوانید .

فضای این گالری از نگاه تاکید بیشتر بر پیانو بیشتر در حدود گالری اولتان است تا دوم . این یک برگشت به فضای مورد علاقه‌تان است؟
آری صحت دارد این گالری یعنی «بهشت تاریک» به فضای گالری اولم نزدیک‌تر است . به‌این استدلال که برخی از قطعات گالری سوم در ادامه‌ی قطعات «سکوت آبی» مستعمل شده‌است . این قطعات درست شده بود ولی نمی‌توانستم در گالری دوم از آنها به کارگیری کنم , اما فضای آن ها بدین گالری نزدیک بود .

فضایی که درین گالری رسم میشود زیر تاثیر پدیده‌های روزانه یک آهنگساز است یا این که موضوعی مختص سبب ساز ساخت این گوشه و کنار شده است؟
طبیعتاً موضوعات مختص نیز از روزمرگی‌های آهنگساز است . پدیده روزمرگی نیز می تواند مستقر و آهسته باشد یا این که پرتلاطم . از لحاظ مورد یگانه نیز بخشی از پدیده‌های روزانه است .

ما با یک کانسپت گالری روبرو هستیم؟
اینجانب تمام تلاشم را کردم که یک کانسپت گالری بوجود بیاید . همت می کنم آلبوم‌های اینجانب یک معنی مختص را برساند . نام گالری و اسم قطعات آن بی‌تاثیر نیست . در صورتی به اسم قطعات اولیه و پایان گالری «بهشت تاریک» توجه نمایید , اسم اولین لبخند است و اسم نهایی نفس عمیق . چنین چیزی جدا از فضای آوا میتواند نشان دهنده‌ی مفهومی بودن گالری باشد .

گالری شما در خموشی بی نقص خبری منتشر شد . به لحاظ شما چه راهکاری موجود است که‌این دست آهنگ بیشتر شنیده شود؟
ایده خاصی ندارم . بسترها محدود است . با اعتنا به حالت آهنگ سرزمین نمیتوان روی معرفی کردن و نمایش دادن این مدل آوا مانور بخشید .

از همیاری با نیما رمضان و آرش سعیدی بگویید . قرار نیست پروژه مشترک دارای انسجام یا این که آلبومی داشته باشید؟
همیاری با نیما رمضان و آرش سعیدی یکی‌از شایسته ترین تجربه‌های اینجانب است . درخصوص رکورد گالری یا این که تک آهنگ می بایست بیان کنم قرار ما بر این بود که چیزی منتشر نکنیم . چراکه دوست داشتیم افرادی که به اجراهای ما می آیند با طراوت قطعات روبه‌رو شوند و این قضیه از دید اینجانب نیز جذاب است .

در پایان دوست دارم ماجرا استعمال آقای آذری جهرمی , وزیر ارتباطات , از قطعه شما و حاشیه ها آن را از لهجه خودتان بشنوم .
پس از تکثیر گالری بدون صدا آبی رنگ تولد درخشانی از اینجانب اذن گرفت تا روی قطعه هشتم با اسم «مادر» سولوی تار بیفزاید . می پندارم دو ماه پیش آقای جهرمی برای تبلیغ ماهواره ظفر از این قطعه بهره برد . در اینستاگرامشان این قطعه را روی تصاویری گذاشتند و منتشر کردند . حقوق و دستمزد دنیوی و معنوی در‌این فعالیت رعایت نشد . خیر اسمی از آهنگساز آوردند و خیر اذن گرفتند . بعضی امداد کردند تا این مقاله به گوش وزیر رسد . صحبت اینجانب این است که چطور این فن یعنی آوا برای ما آهنگسازان به این شکل بی‌پشتوانه است . این همگی هزینه‌ای که ما کردیم , وقتی که گذاشتیم و تمرین کردیم و سختی‌هایی که کشیدیم و این کلیه انرژی که مصرف کردیم . دست‌کم کاری که می‌توان کرد این است که لااقل به ما ضربه‌ای نزنند .

آیا اقدامی درین ارتباط انجام دادید؟
آری با یک نماینده قانونی حرف کردم و قرار شد از سمت منزل آوا نامه‌ای به آقای وزیر ارسال نمایند تا ایشان بیایند و پاسخگو باشند . در صورتیکه نیز این رخداد نیفتد مجبوریم از روش دادسرای فرهنگ و تمدن و رسانه این زمینه را پیگیری کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

کنسرت آنلاین حسام الدین سراج برگزار شد

د اردیبهشت 8 , 1399
کنسرت آنلاین حسام الدین سراج برگزار شد در حالی که کماکان به دلیل شیوع ویروس کرونا , قابلیت و امکان برگزاری کنسرت به صورت زنده در سالن‌ها نیست , روز شنبه ( ششم اردیبهشت ) کنسرت آنلاین «بوی بهشت» از حسام‌الدین سراج به همراه تیم ارغنون از شبکه تیوا به صورت آنلاین پخش شد . در اولِ این کنسرت که هم‌زمان با آغاز ماه رمضان بود , سراج و رضا امیرخانی ( مولف و منتقد ادبی ) , لحظاتی را به کلام در رابطه خاطرات خویش از قبل , در رابطه ماه رمضان و سپری کردن دوران شیوع کرونا ابلاغ کردند . […]