حرف های تازه هنرمندان درباره موسیقی کرال

یکی از هنرمندان بخش موسیقی کشورمان با نام مینا جعفری در گفتگویی در مورد آماده سازی پروژه جدید در بخش موسیقی کرال گفت: بعد از سال های متوالی که در گروه‌های متفاوتی مانند آنسامبل آوازی تهران با رهبری میلاد عمرانلو در حوزه کُر ، اکیپ کر تالار وحدت با رهبری رازمیک اوحانیان و مجموعه آوازی دامور با رهبری فراز خسروی دانش فعالیت داشته ام؛ به علاوه تمام تجربه هایی که از ارکستر سمفونیک تهران و سریلانکا با همراهی مجموعه کر ماهان با رهبری آقای نیما فاتحی و فستیوال‌های مختلف ایتالیا به دست آورده ام؛ ببا همراهی برادر عزیزم صابر جعفری که در کارنامه کاری وی حدود 18 سال مجموعه های کر و ارکستر متفاوتی مثل پارسی کُر، روستا و کُریان را تشکیل داده است، به صحنه برده ایم که جدید ترین آن تشکیل و ایجاد ارکستر حسین زمان و اجرا زیبای کنسرت در مردادماه سال ۹۸ در محل برج میلاد بود.

صحبت های مینا جعفری در خصوص موسیقی کرال

 

او همچنین گفت: با توجه به این سوابق بود که تصمیم گرفتیم تا آثار کرال را در قالب مجموعه‌ چند آلبومی درست کنیم. به همین خاطر مجموعه اول آثار هفت قطعه با بهره گیری از تنظیمات سرگی آقاجانیان یکی از حرفه ای ترین تنظیم کننده‌های ارمنی بر روی قطعات فولک ایرانی مثل «تو بی و» و «یک گل سایه کمر» می باشد که بارها به وسیله مجموعه های کر آماتور و حرفه‌ای در بسیاری از فستیوال‌ها و کنسرت‌ها موسیقی ایران اجرا شده است؛ولی ما کمتر شاهد اقدام به ضبط چنین آثار خوبی به وسیله خوانندگان حرفه‌ای بوده ایم. اسم این مجموعه‌ها با تلفیق از دو کلمه مینیاتور و موسیقی الهام گرفته شده و «موسیقیاتور» می باشد.

 

موسیقی کرال

 

خام مینا جعفری اضافه کرد: نیت و هدف ما این است تا در هر مجموعه بتوانیم سخن جدید از موسیقی کرال ایرانی داشته باشیم. به صورتی که بعد از ضبط و اجرا بیشتر قطعات تنظیم شده برای مجموعه کر به وسیله آهنگسازان نامداری مانند کامبیز روشن‌روان، مصطفی کمال پورتراب و کیوان ساکت اثرهای تازه آهنگسازان معاصر را که برای مجموعه کُر تنظیم و آهنگسازی کرده‌اند، روانه بازار موسیقی کنیم.

او همچنین گفت: از هر طرفی که نگاه کنیم شاهد نبود یا کمبود جای موسیقی کرال در بخش موسیقی ایرانی نسبت به سایر ژانرها هستیم. به صورتی که اگر عرضه سبکی نسبت به دیگر ژانرها کم باشد طبیعی است که مخاطب سراغ ژانرهایی که بیشتر وجود دارد می رود. پس می توان این را وظیفه هنرمند بدانیم که در صورتی که ادعایی نسبت به  ژانر خود دارد،کم بودن آن سبک را چنان در بازار هنری با کیفیت عرضه کند که مخاطبان قدرت انتخاب داشته باشند.

این هنرمند درمورد جزییات دیگر پروژه موسیقیاتور و حضور داشتن اشخاصی مانند هامون هاشمی، عذرا وزیری، نسیم قره داغی و صابر جعفریادامه داد: در هر مجموعه سعی داریم تا با ادغام موسیقی کرال با موسیقی کلاسیک، سازهای ایرانی و موسیقی پاپ نسبت به جذب مخاطبان بیشتری کنیم. ما نیز در زمان کرونا فرصت را غنیمت شمردیم تا بتوانیم بعد از آن نسبت به اجرای زنده آثار مجموعه در کنسرت‌های آتی اکیپ خود و شرکت در فستیوال‌های جهانی کُر تفکر کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

انتشار آخرین اثر لئوناردو کوهن در این هفته

ی آبان 18 , 1399
آخرین مجموعه اشعار لئوناردو کوهن، خواننده، ترانه سرا، شاعر و رمان نویس کانادایی، دوم اکتبر یعنی 12 آذرماه منتشر خواهد شد. این کتاب که شعله اسم دارد پیشین از مرگ کوهن به اتمام رسیده بود؛ البته این خواننده ی دوستداشتنی زمان نکرد تا کتاب خویش را منتشر نماید. اثرها لئوناردو […]
لئوناردو کوهن هنرمند معروف