موج گسترده شیوع کرونا اینبار اهالی موسیقی را درگیر کرد!

طی دو هفته اخیر اندازه شیوع ویروس کرونا فی مابین اهالی موسیقی ارتقا پیدا نموده است . به نقل از «موسیقی ما» هم زمان با ارتقاء اندازه مبتلایان بدین ویروس در مرز و بوم که کارشناسان تعبیروتفسیر به موج سوم کرونا دارند , تعدادی هنرمند آهنگ نیز درگیر این بیماری شده‌اند . در‌این میان متأسفانه هفته قبل «بهرام نازمهر» , خواننده آهنگ پاپ , به جهت ابتلا به کرونا در بیمار‌ستان دار فانی را وداع گفت . بعداز آن نیز ابتلای سه هنرمند دیگر به کرونا نیز تأیید شد . اعم از «رهام هادیان» , خواننده تیم ماکان , که اوایل این هفته اعلام شد که به کرونا در گیر شده و اینک فرایند معالجه و قرنطینه را سپری مینماید .

«سهیل حسینی» , شعر سرا و ترانه‌سرا , نیز یکی دیگر از هنرمندان بود که‌این ایام وی نیز در منزل تحت معالجه است . همیاری با خوانندگانی مانند حامد همایون , امیر عظیمی و میلاد درخشانی و . . . جزو کارنامه کاری این ترانه‌سرای جوان است . از سمت دیگر اخیرا «مازیار عطاریان» نیز در ویدیویی اعلام نموده است که از حالت چالش ابتلا به کرونا بیرون شده‌است . وی در ویدیویی اذعان کرد که چندین روزی است از دستگاه اکسیژن کمتر به کارگیری می‌نماید و روند معالجه را پشت سر میگذارد . مازیار عطاریان در حالی به «کووید – 19» در گیر شده‌است که چندی قبل موسیقی و موزیک‌ویدیویی به اسم «کرونا» با صدای خودش منتشر کرد . وی در‌این اثر با «بهروز صفاریان» و «امیر ارجینی» همیاری کرده بود .

 

علت مبتلا شدن اهالی موسیقی به کرونا!

از دوران اعلام قانونی شیوع ویروس کرونا در اسفند سال قبلی تاکنون برگزاری کنسرت‌های آهنگ متوقف شده‌است اما ضبط و ایجاد اثرها آهنگ جریان داراست . در مقطعی که حدوداً سه ماه بود اندازه ساخت اثرها آوا نیز کاهش چشمگیری داشت البته از آخرها اردیبهشت ماه و اوایل خرداد ماه آمارها نشان میدهد که ایجاد اثرها موسیقی ارتقاء چشمگیری داشته است . این در حالی است که اکثر وقت ها استودیوهای آهنگ مرز و بوم از نگاه وضعیت تهویه و وسعت از استاندارد کافی برخوردار نیستند . همینطور چالش دیگری که موجود است حضور پرتعداد هنرمندان کنار یکدیگر در استودیوها است . موضوعی که گاه به فراخور وضعیت ایجاد یک اثر اجتناب‌ناپذیر است ولی لزوم فاصله گذاری و رعایت نکات بهداشتی قطعاً میتواند کاهش چشمگیری در اندازه ابتلای فعالان عرصه آهنگ به کرونا داشته باشد .

 

اهالی موسیقی درگیر کرونا

 

در ماه تیر موج شیوع کرونا و درگذشت اهالی آهنگ خروشان بود . به این دلیل‌که یکسری هنرمند با فاصله‌های کوتاه بدین بیماری در گیر شدند و متأسفانه درگذشتگانی نیز درین ماه تثبیت شد . این فرآیند در ماه‌های مرداد و شهریور افت نسبی داشت البته اخیرا و همانند بخش‌های متفاوت جامعه , آمارهای ابتلای اهالی موسیقی سیر رو به بالا به خویش گرفته است .

چندین روز قبل در مصاحبه‌ای با دکتر معالج «مسعود صابری» به بررسی نکات بهداشتی پرداخت که واجب است همسایه آوا در استودیوها و هنگام ایجاد اثر ها خویش رعایت نمایند . این کارشناس و جراح مغز و روان که در مورد خوانندگی نیز کار دائمی داراست نکاتی را متذکر شد که در بعضی مورد ها شاهد رعایت آن ها در استودیوهای آهنگ نیستیم .

اما مهم ترین نکته به کارگیری مداوم از ماسک و رعایت مسافت دستکم دو متر بود . موضوعی که همه کارشناسان پزشکی عالم نیز روی آن تأکید ویژه دارا هستند و مهم‌ترین شیوه های دوری از شیوع بیشتر کرونا است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

صحبت های فرزند محمدرضا شجریان در خصوص این استاد آواز

پ مهر 10 , 1399
همایون شجریان در مراسم خاکسپاری محمدرضا شجریان عنوان کرد: امروز هزاردستان آوا ایران را به دست طبیعت سپرده ایم؛ از این‌که این امکان ر فراهم نبود تا میلیون‌ها نفر پدر را با دستان خود به خاک بسپارند، عذرخواهی می کنیم. همایون شجریان در مراسم خاک سپاری استاد شجریان بیتی را […]
محمدرضا شجریان درگذشت