کیهان کلهر به همراه یویوما مرغ سحر نواخت

کیهان کلهر به همراه یویوما مرغ سحر نواخت

«کیهان کلهر» نوازنده‌ی نام‌دار کمانچه و آهنگ‌ساز , قطعه‌ی «مرغ‌ سحر» را با همراهی «یویوما» در حالی در دوران قرنطینه‌ی تحمیلی منتشر نموده است که او در آمستردام و یویوما در بوستون بوده‌اند .

 

«کلهر» درباره‌ی اجرای این قطعه توضیح داده است : «پروازی برای بازگشت به وطن نبود , اینجانب هم مثل عزیزانم در سراسر جهان , قرنطینه را در آپارتمان کوچکی که در آمستردام اجاره کرده بودم , می‌گذراندم و چون دیگر موزیسین‌ها اجراهایم لغو شده بود و نفسی که بعداز هر اجرا از نفس‌های شنوندگانم می‌گرفتم قطع . گهگاه با دوستان همکارم که وضع‌شان خوب‌تر از من نبود , به‌قصدِ درددل بیان کردن و شنفتن در گفت‌وگو بودم . یکی‌از آن دوستان عزیز که مصاحبتش همواره سبب ایجاد هدف و دلگرمی‌ بوده , یویوما است . وی که پیوسته وضعیت سیاسی و اجتماعی ایران را از بدور رصد می‌نماید , طی گفت‌وگویی پرسید : «کیهان , به‌نظرت کدام قطعه از آهنگ ایرانی است که موقعیت این روزهای ملتت را گویاست؟ بی درنگ گفتم «مرغ سحر» اثر مرتضی‌خان نی‌داوود . »

 

وی در ادامه‌ی متنِ خود آورده است : «توضیح دادم که این تصنیف بیش تر از نود سال است که بوسیله نوازندگان و خوانند‌گان بسیاری اجرا شده و میگردد و نُت به نُت و کلمه به کلمه‌اش یادآور ظلم و ستمی است که بر ما رفته و میرود , جور مالکان و ظلم اربابانی که طی دهه‌ها که از ساخت این تصنیف می‌گذرد , تنها رخت عوض کرده‌اند و دست‌شان هنوز بر چپاول و تعدی دراز است و یادآور امید , امید به پایان این شب تاریک و غمِ یکدگر خوردن تا سر دادن نغمه‌ی آزادی . با دانستن مضمونِ تصنیف , علاقه ی یویو به اجرای آن بیشتر شد و بالاخره این شب زنده‌دارِ محصور در آمستردام و یویومای مدام خندان و کوشا در بوستون بر نواختن این قطعه شدند . »

 

این آهنگ‌سازِ جهانی ادامه داده است : «قرار بر این بود که در روز دوم مرداد ماه به‌مناسبت سالروز درگذشت «مرتضی خان نی داوود» این اجرا به‌محضرتان عرضه شود ; اما ازآنجا که در هفته‌ی آینده با مطالب دیگری افتخارِ بودن از طریق فضای مجازی را در منازلتان خواهیم داشت , زودتر این ورقه را به نامِ شریفِ خالق این تصنیف «مرتضی خان نی داوود» زیور و زینت بستیم . »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

«خوشنویسی» رضا والی منتشر شد

پ تیر 26 , 1399
«خوشنویسی» رضا والی منتشر شد آلبوم موسیقی «خوشنویسی» با آهنگسازی رضا والی با همراهی کوارتت زهیِ کارپِی‌دیِم بوسیله انتشارات ماهور منتشر شد . در‌این اثر داریوش ثقفی , کارُل او , پاول تاوب , ‌ چارلز ودربی , اِیمی گالوزو و کُرین فوجیوارا نواخته‌اند . در مورد این اثر به […]
رضا والی